A világ első bankszámláját 5000 éve nyitották: ilyenek voltak Mezopotámia bankjai

Pásztor Liliána
vilag-bank-Mesopotamian Standard Bearers-wikimedia-commons-van D
Olvasási idő kb. 5 perc

A modern bankrendszer gyökerei egészen az ókori Mezopotámiáig nyúlnak vissza, ahol több mint ötezer évvel ezelőtt megjelentek az első pénzügyi rendszerek kezdeményei. Az emberek már az i. e. 3. évezredben felismerték a szervezett értékmegőrzés és a hitelezés fontosságát, és a templomokat, valamint a palotákat nemcsak vallási és politikai központokként használták, hanem gazdasági tevékenységeik alapjául is.

Az agyagtáblákra rögzített tranzakciók, legyen szó betétekről, hitelekről vagy kereskedelmi megállapodásokról, a bankszámlák legelső formáinak tekinthetők, amelyekkel az emberek biztosították értékeik biztonságát, és megteremtették a hosszú távú gazdasági együttműködés alapjait. Ezek az egyszerű, mégis zseniálisan hatékony rendszerek a civilizáció felemelkedését is elősegítették, és egyúttal azt is megmutatták, hogy a bizalom, az adminisztráció és a pénzügyi innováció kéz a kézben járva képes fenntartani egy társadalom gazdasági stabilitását. Mezopotámia korai bankjai tehát nemcsak történelmi kuriózumok, hanem a modern pénzügyi rendszerek megértésének egyik kulcsfontosságú állomásai is.

Az ókori Mezopotámia gazdasági háttere

A Tigris és az Eufrátesz folyók közötti terület, Mezopotámia az emberi civilizáció egyik legfontosabb bölcsője. Az i. e. 3. évezredben itt alakultak ki az első városállamok, mint Ur, Uruk és Lagas, ahol a mezőgazdaság és a kereskedelem gyors fejlődése indította el a gazdaság strukturáltabb működését. Ebben a világban nem létezett modern értelemben vett pénz – az áruk és szolgáltatások cseréje, valamint az árupénz (például ezüst vagy gabona) használata dominált.

Mezopotámia évezredekkel megelőzte a világ modern bankjainak rendszerét
Mezopotámia évezredekkel megelőzte a világ modern bankjainak rendszerétJoel Bellviure / Wikimedia Commons

A templomok és paloták azonban hamarosan gazdasági központokká váltak. Ezek az intézmények nemcsak a helyi istenek kultuszát szolgálták, hanem a közösség gazdasági életének kulcsszereplőivé is váltak. Itt őrizték a terményeket, a nyersanyagokat, és a fémpénzek előfutáraként szolgáló ezüstöt. Emellett fontos szerepet játszottak a munkamegosztás, az adók és a hitelezés rendszereinek kialakításában.

Ezek tekinthetők a világ első bankszámláinak

A korabeli banki funkciók központi elemei az agyagtáblák voltak, amelyeken ékírással rögzítették a tranzakciókat. Ezek az agyagtáblák az első számlavezetési rendszerek voltak. A táblákon részletesen dokumentálták a betéteket, a hiteleket, a visszafizetéseket és a kereskedelmi ügyleteket. Például egy tábla rögzíthette, hogy

egy gazda 10 zsák gabonát adott le betétként, amit később visszakérhetett, vagy más árura cserélhetett.

Ezek a korai bankszámlák különösen fontosak voltak a hosszú távú kereskedelmi kapcsolatokban. Egyes táblákon kamatokat is feltüntettek, ami azt jelzi, hogy a hitelezés és a pénzügyi szolgáltatások már ekkoriban is jól működtek. Az adósoknak gyakran mezőgazdasági termékekkel, állatokkal vagy munkával kellett visszafizetniük tartozásaikat.

Törvények a pénzügyek és a hitelezés szabályzásáról
Törvények a pénzügyek és a hitelezés szabályzásárólEnlil2 / Wikimedia Commons

Templomok mint az első bankfiókok

A templomok kiemelt szerepet játszottak a mezopotámiai bankrendszerben. A vallási vezetők, a papok voltak a „bankárok”, akik az istenek nevében kezelték a betéteket és osztották ki a hiteleket. A templomok azért váltak a gazdasági élet központjaivá, mert az emberek úgy érezték, hogy ott értékeiket biztonságban tudhatják, hiszen szentségük miatt kevesen merték megsérteni a templom területét, vagy kifosztani azt.

Kis város Zikkuratjának romjai, az ókori kereskedelem egyik központja
Kis város Zikkuratjának romjai, az ókori kereskedelem egyik központjaOsama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg) / Wikimedia Commons

A paloták, ahol a királyi adminisztráció működött, szintén jelentős gazdasági szereplők voltak. Az uralkodók nemcsak a saját gazdaságukat irányították innen, hanem közvetlen ellenőrzést gyakoroltak a templomokon keresztül a városállam gazdasági tevékenységei felett is.

Az első pénzügyi válságok

Érdekes, hogy már ebben az időszakban is találunk nyomokat pénzügyi problémákra. Az ókori írások között szerepelnek adósságokról szóló feljegyzések, amelyek arra utalnak, hogy egyes emberek vagy közösségek túlköltekeztek, vagy nem tudták időben visszafizetni tartozásaikat. Az uralkodók időnként „adósság-eltörlési rendeleteket” vezettek be, hogy megakadályozzák a társadalmi feszültségeket. Ezek a rendeletek mentesítették a parasztokat és kereskedőket a túlzott eladósodástól.

Mit tanulhatunk Mezopotámia bankjaitól?

Az ókori mezopotámiai bankrendszer alapvető tanulsága, hogy a pénzügyi rendszerek kialakulása szorosan összefügg a társadalmi fejlődéssel. Bár az akkori rendszerek még messze álltak a modern bankok komplexitásától, alapjaiban megegyeztek velük: az értékek tárolása, a tranzakciók nyilvántartása és a hitelezés iránti igény már akkor is jelen volt.

A mezopotámiai templomok és paloták gazdasági szerepe megmutatja, hogy a bizalom és az intézmények szilárd alapjai nélkülözhetetlenek a pénzügyi rendszerek működéséhez – egy igazság, amely máig érvényes. Ötezer év távlatából is lenyűgöző, hogy az emberi találékonyság hogyan hozta létre az első bankokat, amelyek azóta a modern gazdaság alapjaivá váltak.

Ha kíváncsi vagy rá, hogyan is működött az ókori rómaiak internete, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek