Tázlár községben több mint húsz éve folynak kutatások. A 8000 m²-es területen a szarmata időkön a honfoglalás korán át az Árpád- és a középkorig húzódó leletegyüttes páratlan. Több mint 800 Árpád-kori és késő középkori sírt és több tucat tatárjárás kori áldozat maradványait tárták fel. A ledokumentált jelenségek száma ma már megközelíti az 1400-at.
Újabb szenzációs leletek a tatárjárás korából
A legmegrázóbb és történelmileg talán legfontosabb feltárások a 13. századi tatárjáráshoz kapcsolódnak.
A mongolok pusztítása Magyarország történelmének az egyik legmeghatározóbb eseménye volt, amely teljes mértékben átalakította az Alföld településszerkezetét és etnikai összetételét.

A 2025-ös ásatás során újabb emberi maradványokat tártak fel: koponyák, lábszárcsontok, egész testek, összekötözött, fej nélküli áldozatok kerültek elő a középső és külső védőárkokból – némelyek erőszakos halál egyértelmű nyomaival, derül ki Gallina Zsolt ásatásvezető régész beszámolójából. Ezzel Tázlár ma már az egyik legtöbb áldozatot feltáró tatárjárás kori lelőhelynek számít Magyarországon.
A lelőhely jelentőségét tovább növelik a fémkeresővel talált tárgyak:
honfoglalás kori lószerszámveretek, Árpád-kori érmék, ezüstgyűrűk, bronz övdíszek kerültek napvilágra.
A középkor nem csupán sötét korszak volt, hanem a tudomány és kultúra virágzásának ideje is. Merülj el a középkori kastélyok titkos alagútjaiban és rejtett szobáiban, amelyek izgalmas világát mutatja be a következő cikk.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés