Vérbeli magyar sport volt a szocializmusban a gágyé: te tudod, mi lehet?

fortepan 220142
Olvasási idő kb. 3 perc

A szocialista évtizedekben felnövekvő generációknak sokkal kevesebb lehetőségük volt játékokhoz jutni. A szegényes kínálat azonban meglepő leleményességgel párosult. Így alakult ki a városi fiatalok egyik kedvenc sportja, a gágyé is.

A gágyé egy kezdetleges, home made gördeszka volt, amely amikor elterjedtté vált, az igazi gördeszkák még a „hanyatló nyugaton” sem váltak népszerűvé. Itthon azonban már az 1950-60-as években száguldoztak gágyén a gyerekek a főváros utcáin. 

A gágyé név talán gügyén hangzik a kései korok fülének, ám megvolt az értelme. Egy rövidítésről van szó ugyanis, mely a szocialista ipar egyik prominense, a Magyar Gördülőcsapágy Művek, közkedveltebb nevén gördülőcsapágy-gyár termékét használta igencsak leleményes módon.  

A szocialista gördeszka, a gágyé sok gyerek kedvenc sportjává vált
A szocialista gördeszka, a gágyé sok gyerek kedvenc sportjává váltFortepan / Balla Demeter / Hegyi Zsolt jogörökös adománya

A szocializmus leleménye alkotta meg a gágyét

Maga az eszköz, a gágyé egy deszkára szerelt, két tengellyel rögzített, csapágyakon guruló, kormányozható jármű volt, amelyen ülve és térdelve is lehetett hasítani a lejtőn lefelé. Akkoriban annyira elterjedtté vált, hogy még az újságok is megemlékeztek róla. A kormányzást munkavédelmi kesztyű segítette, mely főként a hasalós verzió esetében volt nagy segítség, ha valaki a bőrét is megőrizte volna épen a menet végére. 

„Angolul skateboard a neve, ami szó szerinti fordításban korcsolyadeszkát jelent, de az új hóbort első hazai hírnökei már találóbban nevezték el: gördeszka. Hogy mi ez a gördeszka? Amint a neve is mutatja, ovális alakú deszka, négy kis görgőn, amelyen a delikvens két lábbal támaszkodik. Csípőmozgással igen nagy sebesség érhető el vele, s minthogy kormányozni roppant nehéz, nem kis ügyességet, egyensúlyérzéket igényel. Nyugaton napjaink egyik legnagyobb divatja, amely lassan szinte már ügyességi sporttá növi ki magát, és nálunk, Magyarországon, is feltűnt már itt-ott a gördeszka. Hogy a sport rangját megérdemli-e, egyelőre hagyjuk. Egy mindenesetre biztos: szórakozásnak nem lehet rossz” – írta a gágyé-őrület nyomán a Népsport még 1965-ben az eredeti eszközről. 

(Címlapképünk forrása: Fortepan / Ferencziné Fodor Katalin)

Ha az is érdekel, a felnőttek miként szórakoztak ebben az időszakban, ide kattintva érdemes tovább olvasnod

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek