Megrendítő jelenetet ábrázol, de talán hazugság a világ egyik leghíresebb orvosi fotója

Fénnyel írt történelem

oie XTFklsPlofHc

A fotóriporterek lencséje háborús eseményeket, katasztrófákat és hőstetteket, egyéni tragédiákat és sorsfordító pillanatokat egyaránt képes megragadni és világhíressé tenni: a National Geographic magazin által 1987 legemlékezetesebb felvételének választott fénykép az orvosi hivatás iránti elkötelezettséget és a műtőben történt hősies küzdelmet, emberpróbáló helytállást örökíti meg.

A világszerte híressé vált felvétel a délnyugat-lengyelországi Zabrze város szívsebészeti klinikáján készült 1987. augusztus 4-én, ahol Lengyelország egyik első sikeres szívátültetését hajtották végre – a műtétet a szívsebészet úttörője, dr. Zbigniew Eugeniusz Religa végezte, akinek hosszú, küzdelmes utat kellett bejárnia, mire idáig eljuthatott. Az 1938-ban született Religa Varsóban és az Egyesült Államokban tanult orvostudományt, majd kardiológusi tevékenysége mellett akadémiai fokozatot szerzett, és a varsói orvosi főiskolán tanított; 1984-ben nevezték ki az említett klinika igazgatójának.

A világ első szívátültetését, a dél-afrikai sebész, Christiaan Barnard által 1967-ben végrehajtott beavatkozást követően Religa minden erejével azon kezdett dolgozni, hogy saját hazájában is minél hamarabb elvégezhessenek hasonló műtétet – a kommunista Lengyelországban tapasztalható körülmények, a kórházak elavultsága azonban még az 1980-as években is a lehetetlenséggel határossá tette ezt az elképzelést.

James L. Stanfieldnek a szívátültetésről készült híressé vált fotója
James L. Stanfieldnek a szívátültetésről készült híressé vált fotójawww.rarehistoricalphotos.com

23 órán át tartott a kockázatos szívátültetés

A neves orvosprofesszor mégsem adta fel, és évtizedes küzdelem árán sikerült meggyőznie a hatóságokat, hogy a nagy fokú kockázat ellenére is engedélyezzék számára a transzplantációt – az első, sikerrel végződő műtétre 1985 novemberében került sor. Másfél évvel később Religa és kollégái már a kilencedik transzplantációs műtétjüket végezték, amikor egy 60 éves férfi, Tadeusz Żytkiewicz mellkasába ültettek új szívet: a különösen kockázatosnak ítélt műtét 23 órán keresztül tartott egyhuzamban, végül azonban minden kétség dacára sikerrel zárult. Żytkiewicz nem csupán túlélte a beavatkozást, de több mint 30 évvel később, 2017-ben hunyt el, 91 éves korában (sőt, időközben még új vesét is kapott).

A zsúfolt és feszültségtől terhes műtőben jelen volt James L. Stanfield, a National Geographic amerikai fotóriportere, aki a szívbeültetést követő percekben lőtte híres felvételét: a képen a fáradt, de végsőkig eltökélt Religa a páciens állapotát jelző monitort fürkészi, hogy megtudja, sikerült-e a beavatkozás. A fotó jobb oldalán a doktor asszisztense látható, aki fáradtságtól ledőlve szundikál a terem egyik sarkában. A szívszorító felvétel hamar bejárta a világsajtót, készítője elnyerte a rangos World Press Photo-díj második helyezését tudomány és technológia kategóriában; a National Geographic az év fotójának választotta, később pedig a 20. század 100 legjobb képe közé sorolta Stanfield munkáját.

Lehet, hogy ferdített a fotó készítője?

Tadeusz Żytkiewicz a képpel, amin (talán?) ő látható
Tadeusz Żytkiewicz a képpel, amin (talán?) ő láthatózmescience.com

Religa egyik kollégája, dr. Marian Zembala – aki szintén jelen volt a műtétnél – azonban később kétségbe vonta a fotó hitelességét, azt állítva, a képen valójában nem Żytkiewicz, hanem egy másik páciens látható, akin két órával korábban hajtott végre szívátültetést az orvoscsapat. Żytkiewiczcsel ellentétben a meg nem nevezett férfi sajnos nem élte túl a beavatkozást, a National Geographic és Religa doktor számára viszont jobbnak tűnt a PR-szempontjából, ha a sikeres műtéten átesett beteg nevét társítják a fotóhoz – állította az idén tavasszal elhunyt, egyébként szintén jeles szívsebészként nyilvántartott Zembala. Nem tudni, melyik félnek van igaza, ez azonban mit sem von le a fotón ábrázolt szituáció érzelmi hatásából.

Religa másodszor is úttörő jelentőségű tettet hajtott végre, amikor 1995-ben a világon elsőként ültetett be emberi testből származó anyagokból készített mesterséges szívbillentyűt; orvosi karrierje mellett a politikában is jelentős szerepet vállalt, 1993-tól volt a lengyel szenátus tagja, később az elnöki székért is indult, de alulmaradt, 2005 és 2007 között pedig egészségügyi miniszterként szolgált. Az erős dohányosként ismert orvos-politikus szervezetében nem sokkal később tüdőrákot diagnosztizáltak, Religa 2009 márciusában, 70 éves korában hunyt el. Egykori páciense nyolc évvel élte túl őt.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek