Ez a sakkvilág legszomorúbb története: magyar tragédia az olimpiai arany mögött

GettyImages-102760357

A sakkvilág Rómeó és Júliája egy magyar szerelmespár. Tragikus hallállal végződött a zseniális fiatal sakkmester élete: Perényi Béla éppen a menyasszonyához, Mádl Ildikóhoz tartott, amikor végzetes autóbalesetet szenvedett. Mádl Ildikó – a Polgár nővérekkel együtt – mégis győzni tudott a sakkolimpián.

A létező legsikeresebb magyar női sakkozók készültek a pepita asztalhoz ülni: a Polgár lányok és egy fiatal reménység, Mádl Ildikó készült fel az 1988 novemberében, Thesszalonikiben rendezett sakkolimpiára. Mádl Ildikó már jegyben járt a sakk egyik géniuszával, a rendkívül szerény Perényi Bélával. De a szerelmük sosem teljesedhetett be.

Elvesztette a vőlegényét

Komoly optimizmusra volt oka a magyar sakkéletnek, hiszen megtörni látszott az oroszok egyeduralma. Máig is csodacsapatnak számított az akkori női válogatott, amit Polgár Zsuzsa, Polgár Zsófia, Polgár Judit és Mádl Ildikó alkotott. A sakkolimpiát a második legnagyobb görög városban, Thesszalonikiben tartották, s Ildikó szerelme, Perényi Béla nemzetközi mester kocsival akart menyasszonyához menni, hogy szurkolhasson. Az akkor 19 éves női nagymester már gyűrűs menyasszonya volt a mesternek, év végére tervezték az esküvőt.

Mádl Ildikó a thesszaloniki sakkolimpián
Mádl Ildikó a thesszaloniki sakkolimpiánWikimedia Commons

Sosem érkezhetett meg

A 35 éves férfi romantikus utazása azonban végzetes lépésnek bizonyult. A gépkocsi Kistelek határában egy rosszul bevett kanyar miatt tisztázatlan körülmények között teljesen szétroncsolódott. A sofőr azonnal, Perényi Béla pedig kórházba szállítás közben vesztette életét. A katasztrófa egyetlen túlélője Rigó János nagymester lett, akit válságos állapotban mentettek ki a roncsok közül, s hosszas felépülés várt rá.

Géniusz távozott

Nincs még egy olyan táblajáték, amely ennyire jó hatással volna az emberi agyra, a jellemre, a matematikai, az olvasási képességekre, javítja a gyermekek memóriáját, de még az idegen nyelvi készségünket is fejleszti. A sakk egyaránt tudomány, játék és művészet. Ennek volt mestere a méltatlanul elfeledett magyar sakkzsenink. Az igazi sakkcsaládba született Perényi Béla 8 évesen kezdte el tologatni a figurákat, majd kisvártatva napi 4-5 órát foglalkozott sakkozással. 16 évesen már igazolt sakkversenyző volt, 1972-ben mesterjelölt, rá egy évvel pedig ifjúsági bajnok lett. Pihenést nem ismerve szinte valamennyi egyéni versenyen letette a névjegyét, majd a létező legnagyobb titulust, a nemzetközi nagymesterséget is elérte. Perényi Béla védjegye volt, hogy sosem adott döntetlenre partit. „Szeretném még tovább játszani” – hangzott a tábla mögött az elhíresült mondata. S mindennél még fényesebb karrier állt előtte, egészen a végzetes autóútig.

Szerelmének taktikájával győzött

A magyar sakkélet legnagyobb katasztrófája mindenkit lesújtott, Perényi sosem érkezhetett meg Thesszalonikibe a szerelméhez. A gyászoló menyasszony emberi aggyal felfoghatatlan lelkierőről és emberi nagyságról tett tanúbizonyságot. Mádl Ildikónak köszönhető, hogy mégis aranyérem került a négy magyar lány nyakába. A csapatot a sakkvilág koronázott királynője, a Világsakkfesztivál megálmodója, Polgár Judit vezette. Elképzelésünk se lehet, miként élhette meg az ifjú Mádl Ildikó a szerelme elvesztését. A sakkszakemberek mindig megjegyzik, hogy a 19 éves sakkfenomén éppen a tragikus halált halt szerelmétől tanult taktikával győzte le orosz ellenfelét. Sőt, miután Polgár Judit és Zsuzsa is döntetlent ért el a táblánál, éppen Mádl Ildikó győzedelmével sikerült a női csapatnak legyőzni a verhetetlennek vélt szovjet női alakulatot.

Menni kellett tovább

A fiatalember egykori szerelme, Mádl Ildikó mesés sakk-karriert futott be. Kétszer nyert olimpiai aranyérmet, és ugyanennyi ezüstérmet is magáénak mondhat, fénykorában a tizedik helyen szerepelt a női világranglistán. A híresen szerény magyar nagymesternő Dobos József sakkmester felesége lett, akit egy kislánnyal, Fruzsinával ajándékozott meg. Sőt, edzőként is remekel, ő vezeti a zalaegerszegi lánycsapatot, s az utóbbi időkben visszatért szülővárosába, Tapolcára, ahol szintén sikeres sakkedzőként tevékenykedik. A világ legismertebb sakkozónője, Polgár Judit pedig 40 évesen vonult vissza az aktív sakkélettől. Azóta se unatkozik, hiszen az ENSZ nőjogi nagykövete, emellett ő bábáskodott a Világsakkfesztivál felett, és egyedülálló sakkóvoda-sakkiskola programot honosított meg Magyarországon.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra