A kuhi, tudományos nevén Elanus caeruleus, csak nagyon ritkán fordul meg Magyarországon, főként Afrikában (a Szaharától délre), Ázsia trópusi részein, Európán belül pedig Spanyolországban is költ, mivel a sivatagos, sztyeppés élőhelyeket kedveli alapvetően. Az utóbbi időben viszont megfigyelték már más európai országokban is, Franciaországban és Portugáliában pedig már fészkelőként is regisztrálták.
Hogyan ismerd fel
A feketeszárnyú kuhi messziről látva hasonlíthat akár egyéb kisebb ragadozómadarakhoz is, például a vörös vércséhez hasonló termetével (33 cm-es testhosszal és 75 cm-es szárnyfesztávolsággal rendelkezik). Azonban ha kicsit közelebb repül, rögtön észrevehetjük a madár különlegességeit. Leginkább színeiről, kirikító fehér hasáról, kékesszürke hátoldaláról és fekete szárnyairól ismerhetjük fel, a legszembetűnőbbek azonban vörösen csillogó szemei, melyek egészen egyedivé teszik a madarak között is.

Magyarországon eddig összesen tizenkét alkalommal figyelték meg, a legújabb, májusi adattal együtt. Legelőször 2012-ben szúrták ki, azonban az utóbbi hét évben tíz madarat is megfigyeltek. Legutóbb a Körös-Maros Nemzeti Parkban a Kardoskúti Fehér-tónál figyeltek fel rá a nemzeti park munkatársai. Úgy tűnik, a madarak évről évre egyre sűrűbben térnek vissza hazánkba.
A természet megóvása az ilyen különleges fajok miatt is rendkívül fontos. Itt elolvashatod, hogy milyen károkkal járhat az, ha valaki mégsem figyel oda erre.