Ezért tudnak a papagájok beszélni, pedig nincs is hangszáluk

GettyImages-952514802

Sőt, egyes papagájok olyan ékesszólóan káromkodnak, hogy el kellett őket zárni a nyilvánosság elől.

Az embereken kívül kizárólag a madarak képesek beszélni. A trópusi seregélyek, a varjak, a hollók és a kolibrik egyaránt képesek az emberi beszédet utánozni, de a pálmát kétségkívül a papagájok viszik. Akár több száz szót is képesek elsajátítani, és egyes rendkívüli papagájok bizonyos szavaknak még a jelentésével is tisztában vannak.

A jó hangutánzó madárfajok agyában található egy „mag”, amely az éneklés és énektanulás során szinkronizálódó idegsejtekből áll. Azoknál a madaraknál, amelyek különösen tehetségesek a hangmásolásban, egy úgynevezett héj veszi körül a magot. Minél vastagabb a héj, annál jobb hangutánzó képességgel jár együtt, tehát a madár annál inkább képes lesz az emberi beszédet utánozni.

A család részének tartják magukat

A papagájok társas lények, azaz a maguk módján szeretnének „megfelelni” fajtársaiknak. Vadon élő papagájoknál megfigyelték, hogy más madarak hangját utánozzák, emberek között viszont – mivel magukat is a közösség vagy a család részének tekintik – az emberi beszédet utánozzák. Ha a papagáj gazdája veszi a fáradságot, akár számolni is megtaníthatja tollas kedvencét.

A türelmes gazdák nem csak beszélni, akár számolni is megtaníthatják a papagájukat
A türelmes gazdák nem csak beszélni, akár számolni is megtaníthatják a papagájukat4Fr / Getty Images Hungary

Így tudnak beszélni a papagájok

A papagájoknak nincs hangszáluk, rendelkeznek viszont egy speciális hangképző szervvel, amelyet alsó gégefőnek hívnak. Torkuk izmainak segítségével a levegőt légcsövük fölé irányítják, és különböző hangokat hoznak létre a légcső mélységének és alakjának a változtatásával. A hangok minősége függ a légcső hosszától, a gége, a nyakizmok és a csőr szerkezetétől is; egyes fajok pedig izmosabb nyelvvel rendelkeznek, mint társaik – ők különösen ügyesek az emberi beszéd utánzásában.

Az ajtónyikorgást is tudják utánozni

A papagájok valószínűleg nem értik a legtöbb szó jelentését, de tisztában vannak a kontextussal. Például, ha belépünk a szobába, papagájunk megkérdezheti, hogy „hogy vagy?”, de valószínűleg nem a hogylétünk érdekli – szimplán azokat a szavakat utánozza, amelyeket sokszor hall, amikor valakit üdvözlünk. A papagájok igen sok hangot képesek utánozni: az ajtónyikorgástól a kutyaugatáson keresztül bizonyos dallamfoszlányokig.

Az éneklő Einstein és Alex, aki bocsánatot kért

A leghíresebb a beszélő papagájok közül talán Einstein (nomen est omen), aki a tennesseei Knoxville állatkertben él, és körülbelül 200 szóra rúg a szókincse, de ami népszerűbbé teszi, az az, hogy például a Who Let The Dogs Out című dalt is el tudja énekelni. Egy másik sztárpapagáj, a már jobblétre szenderült Alex hosszú élete folyamán 50 tárgyat tudott szín, forma, szám és anyag alapján azonosítani, szókincse 150 szóból állt, és nyolcig tudott számolni.

Alex egy kétéves gyerek nyelvi képességeivel rendelkezett, problémamegoldó készsége pedig egy ötéves gyerek szintjén állt.

Még bocsánatot is kért, ha úgy látta, ingerültté teszi gazdáját, dr. Irene Pepperberg kutatót, aki különleges módon tanította beszélni Alexet. A papagáj 30 évet élt, utolsó szavai – mint minden este, amikor elköszönt Pepperbergtől – a „légy jó, szeretlek, holnap találkozunk” voltak.

Alex inspirálta Apollo gazdáit is. A floridai St. Petersburgban élő papagáj felismeri a színeket, az anyagokat, sőt bizonyos cselekedeteket is. Saját TikTok- és Instagram-oldalán lehet követni a mindössze 3 éves madár fejlődését, akinek gazdái meg vannak győződve arról, hogy Apollo a valaha volt legokosabb madár.

Káromkodó madarak

A maga nemében ugyancsak egyedülállóak a brit Lincolnshire vadaspark afrikai szürkepapagájai, Billy, Tyson, Eric, Jade és Elsie, akik a fogságban egymást tanították meg káromkodni. A tevékenységet olyannyira tökélyre vitték, hogy el kellett őket zárni a látogatók elől, mert folyamatosan szidalmazták őket. A vadaspark egy másik lakója, a Chico névre hallgató papagáj pedig azzal került be a hírekbe, hogy popdalokat tanult meg – például Beyoncé If I Were A Boy című számát.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek