Hihetetlen titok derült ki az ókori római szobrokról

Pásztor Liliána
GettyImages-599762725
Olvasási idő kb. 2 perc

Az ókori görög és római szobrokat eddig elsősorban vizuális alkotásként ismertük, ám új kutatások szerint ezek a műalkotások egy teljesen más érzékszervet is megcéloztak: az orrunkat. A régészeti leletek és történelmi feljegyzések arra utalnak, hogy a márványszobrokat egykor illatos olajokkal és parfümökkel kenték be, így nemcsak látványosak, hanem kellemes illatúak is voltak.

A legtöbb ember úgy képzeli el az ókori görög és római szobrokat, ahogy ma a múzeumokban látjuk őket: fehér márványból kifaragott, letisztult műalkotásokként. Az elmúlt évek kutatásai azonban már bebizonyították, hogy ezeket a szobrokat eredetileg élénk színekkel festették és gyakran ékszerekkel, ruhákkal is díszítették. Most pedig egy új felfedezés még tovább bővíti a római és görög művészet megértését: a szobrok egykor illatosak is voltak.

Illatos szobrok?

A felfedezést Cecilie Brøns régész publikálta az Oxford Journal of Archaeologyban, ahol arra hívja fel a figyelmet, hogy a régészek figyelmen kívül hagyják az ókori kultúrák illatvilágát. Brøns szerint a történelmi források egyértelműen utalnak arra, hogy a templomi szobrokat rendszeresen illatosították különböző olajokkal és balzsamokkal. A római filozófus, politikus Cicero például egy olyan rituáléról ír, amelyben Artemisz istennő szobrát illatos olajokkal kenték be, míg a görög költő Kallimachos szerint Bereniké királyné szobra "illatba burkolózott".

Az ókori szobrok minden érzékszervünkre hatást gyakoroltak
Az ókori szobrok minden érzékszervünkre hatást gyakoroltakBettmann / Getty Images Hungary

Bár az illatok fizikai nyomai az idő múlásával eltűntek, az ókori feliratok és irodalmi emlékek világosan bizonyítják, hogy ezek a műalkotások nemcsak vizuális, hanem szinte multiszenzoros élményt nyújtottak. Ha ma egy múzeumban találkoznánk egy antik szoborral, amely finom parfümillatot áraszt, valószínűleg meglepődnénk – pedig egykor ez alapvető volt.

Ha kíváncsi vagy rá, milyen furcsa ételeket fogyasztottak az ókoriak, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek