Katonai delfinek őrzik ezt a nukleáris bázist

nukleáris bázis
Olvasási idő kb. 2 perc

Valóságos delfinhadsereg őrzi a Kitsap katonai tengeri bázist. Igazán hatékony munkát végeznek.

Seattle-től mintegy 40 kilométerre, a Csendes-óceán partján található a Kitsap haditengerészeti bázis, mely stratégiailag igencsak fontos, hiszen innen van legközelebb nemcsak Észak-Korea és Kína, de Oroszország is. Tengeralattjárókat, rakéta-hordozókat és az USA Trident nukleáris rakétáit is itt tárolják. 

Az amerikai nukleáris fegyverarzenál negyede, közel 2000 darab, zömében 100 kilotonnás nukleáris rakétát őriznek a bázison. A fegyvertény, amit a Kitsap bázis jelent, akkor válik igazán fenyegetővé, ha belegondolunk abba, hogy Hirosimát egy ilyen rakétának a töredéke, egy 15 kilotonnás robbanófej pusztította el. 

Delfinek őrzik a nukeláris bázist

2002-ben indította a haditengerészet azt a programot, mely során elkezdték kiképezni a bázis őrzésére kirendelt katonai delfineket. Közel száz delfin és feleannyi fóka végezte el a képzést az első években. Delfineket ráadásul nemcsak itt alkalmaznak a katonaság kötelékében, már a hatvanas években is használták a vízi emlősöket.

A bázison szolgáló palackorrú delfinek az egyik legintelligensebb állatfaj, ráadásul jól idomíthatók. Gyorsak, jobban manővereznek, mint a tengeralattjárók, és tájékozódni is hatékonyan tudnak. De a legfontosabb az, hogy a tengeri élővilág természetes részei, így beleolvadnak környezetükbe.

A feladatuk, hogy járőrözzenek és azonosítsák a gyanús objektumokat, ami lehet egy ellenséges búvár, tengeralattjáró vagy akár akna is. Tudnak a bázisnak jelezni, ha nem odaillő dolgot találnak a víz alatt. Állítólag képesek robbanóanyagot ragasztani az ellenséges célpontokra egyes források szerint, bár ezt az amerikai haditengerészet cáfolta. 

Bármennyire is okos állatok, vannak olyan emberi tevékenységek, amik károsak lehetnek számukra. Erről a témáról ide kattintva olvashatsz tovább.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek