Rettenetes látni azt, hogy olykor hús-vér embereket csak kísérleti nyulaknak tekintettek, emlékezzünk csak Mengele borzalmas, iszonyú fájdalommal járó, tudományosnak semmiképp nem mondható kísérleteire. Sajnálatos, hogy nem csak a második világháborúban történtek ilyen események, különböző módszereket, eljárásokat a 19. századi Amerikában is teszteltek afroamerikai nőkön. Ennek esett áldozatul többek között Anarcha is.
Az orvos a rabszolganőn kísérletezett
Anarcha úgy került dr. J. Marion Sims kezei közé, hogy a tulajdonosa, egy bizonyos Wescott úr, közel lakott az orvos alabamai otthonához. A fiatal nő három napon keresztül vajúdott, gyermeke halva született. A hosszú vajúdás következtében a szervezete rettenetes állapotba került, és sipoly – két szerv természetellenes összeköttetése – alakult ki a testében. Ez akkoriban igen gyakori volt, ugyanis a nők gátvédelem nélkül és durva szülészeti módszerekkel hozták világra gyermekeiket.

A sipoly gyulladásokat és fertőzéseket okoz a szervezetben, és rettenetes fájdalommal jár. Dr. Sims, akit sokkal inkább a hírnév és a gazdagság, semmint a gyógyítás nemes célja vezérelt, mit sem törődött Anarchával, akit a hátsó kertjében létrehozott „rendelőben” kezelt.
A nőn több mint harminc műtétet hajtott végre altatás vagy érzéstelenítés nélkül.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az altatást csak egy évvel azután kezdték alkalmazni Amerikában, hogy dr. Sims elkezdte kísérleti műtéteit. Anarcha rettenetes szenvedését látva dr. Sims férfi asszisztense is felmondott, nem bírta elviselni a látványt, a körülményeket, így azok a nők ápolták egymást, akiket az orvos kísérleti jelleggel operált.
Anarcha nőgyógyászati betegségét sosem gyógyították meg
Azok a nők és lányok, köztük Anarcha is, akik dr. Sims karmai közé kerültek egyrészt nem voltak tudatában annak, mi fog történni velük, másrészt nem is kérték ki a véleményüket, beleegyezésüket az eljárásokhoz. Másrészt abban az időben úgy gondolták, az afroamerikaiak nem éreznek olyan erős fájdalmat.

Dr. Sims módszereit és hozzáállását később számtalan orvos illette kritikával. A „nőgyógyászat atyját” sokan rasszizmussal is vádolják, ugyanakkor azt is hozzáteszik, hogy a rabszolgatartó gazdák nem amiatt aggódtak, hogy az afroamerikai nők milyen fájdalmas kezeléseken esnek át, hanem amiatt, hogy vajon képesek lesznek-e újabb rabszolgáknak életet adni.
Anarchát dr. Sims soha nem gyógyította meg, a nő története azonban ékes példája annak, hogy az „egyenlőbbek” hogyan húznak hasznot a gyengébbek fájdalmából, védtelenségéből és sebezhetőségéből.
(Címlapképünk illusztráció.)
Szakértőnk szerint Magyarországon többször születik császármetszéssel gyermek, mint amennyi valóban szükséges lenne. Cikkünket itt olvashatod el.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés