Nem véletlen, hogy ablaktalanok ezek az épületek: felfedjük a titkot

GettyImages-103115796
Olvasási idő kb. 5 perc

Az építészeti csodáktól, ikonikus felhőkarcolóktól és történelmi nevezetességektől hemzsegő New York Cityben néhány rejtélyes építmény is megbújik. Olyanok, amelyekről megannyi legenda, titokzatos történet kering.

Öt épület biztosan felkelti a járókelők és a turisták kíváncsiságát az Amerikai Egyesült Államok legnépesebb városában. Nem, most nem az Empire State Buildingre vagy épp a Grand Central Terminalra gondolunk, hanem azokra a különleges építményekre, amelyeket azért tartanak oly titokzatosnak, mert egyetlen ablakuk sincs.

Spring Street Salt Shed: az ablak nélküli sóház

A divatos SoHo negyedben, a Spring Street Salt Shed nevet viselő sóház érdekes „paradoxonként” áll a macskaköves utcák és a divatos butikok között.

Nem csoda, hogy szokatlan, óriási sókristályra emlékeztető formája megragadja minden arra járó fantáziáját.

A Dattner Architects és a WXY architecture + urban design által tervezett építmény a New York City Department of Sanitation (DSNY) raktáraként szolgál. Az ablakok hiánya praktikus intézkedés,

amely megakadályozza a nedvesség bejutását és megőrzi a sókészlet épségét.

Feltűnő megjelenése ellenére az épület célja tisztán funkcionális, emlékeztetve bennünket arra, hogy a leghétköznapibb szükségletekből is születhetnek építészeti csodák.

New York egyik legtitokzatosabb ablak nélküli épülete a Spring Street Salt Shed
New York egyik legtitokzatosabb ablak nélküli épülete a Spring Street Salt ShedJim.henderson / Wikimedia Commons

Thomas Street 33: titkos műveletek helyszíne?

A Manhattan égboltja fölé baljósan emelkedő monolitikus Thomas Street 33 régóta táplálja a kormányzati összeesküvésekről és titkos műveletekről szóló pletykákat. Az ablakoktól mentes, áthatolhatatlan homlokzatával, amelyet lépcsőzetes szellőzőnyílások sora díszít, az épület csupa rejtélynek tűnik. Az 1974-ben elkészült épületet eredetileg az AT&T távközlési berendezéseinek elhelyezésére építették, és ami azt illeti,

ma is fontos kommunikációs csomópontként szolgál.

Bár titokzatos megjelenése számtalan elméletet tartott életben, a valóság, mint kiderült, sokkal kevésbé baljóslatú.

A kívülről oly titokzatos épület ma is fontos kommunikációs csomópont
A kívülről oly titokzatos épület ma is fontos kommunikációs csomópontBillie-Grace Ward / Wikimedia Commons

Public Safety Answering Center II: ahová a segélyhívás befut

A Bronxban észrevétlenül elhelyezkedő Public Safety Answering Center II (PSAC II) egy ablak nélküli erődítmény, amely a vészhelyzeti műveletek épülete.

E 2018-ban elkészült, korszerű létesítménynek kulcsfontosságú a szerepe a New York-i segélyhívó szolgálatok koordinálásában.

A fejlett technológiával felszerelt PSAC II ugyanis nem más, mint egy diszpécserközpont, ahová a segélyhívások is befutnak. És hogy miért nincs ablaka? Azért, hogy biztosítsa a kritikus szolgáltatások biztonságát és zavartalan működését. Kívülről nézve nehéz elhinni, hogy szerény megjelenése mögött életmentő műveletek történnek.

Ugyancsak ablaktalan épület a PSAC II segélyközpont is
Ugyancsak ablaktalan épület a PSAC II segélyközpont isWestportWiki / Wikimedia Commons

Brooklyn–Battery Tunnel: mérnöki csoda rejtélyes, ablak nélküli épületekkel

A Manhattant Brooklynnal összekötő és az East Riveren átívelő Brooklyn–Battery alagút egy mérnöki csoda, amelynek köszönhetően évtizedek óta könnyebben lehet közlekedni. Keveseknek tűnik fel, és még kevesebben ismerik azonban az alagút két végén található ablaktalan épületeket,

amelyekben a tiszta levegő fenntartásához és az alagút biztonságos környezetének biztosításához elengedhetetlen szellőzőrendszerek találhatók.

Az ablakok hiánya miatt ezek az épületek hatékonyan elszigetelik a levegő keringetéséért felelős mechanizmusokat, így azok védve vannak a külső hatásoktól és biztosítják jobb működésüket. 

A Manhattant Brooklynnal összekötő alagút két végén is találhatók ablaktalan épületek
A Manhattant Brooklynnal összekötő alagút két végén is találhatók ablaktalan épületekMike Peel / Wikimedia Commons

Holland Tunnel Ventilation Building: ablak nélkül a levegőért

Amikor az autósok áthaladnak a Manhattan és New Jersey közötti ikonikus átjáróként funkcionáló Holland-alagúton, akkor észrevehetik a Manhattan felőli oldalon található szerény szellőzőépületet. Ez az ablak nélküli építmény döntő szerepet játszik az alagút levegőminőségének fenntartásában.

A szellőzőépület nagy teljesítményű ventilátorokat és kipufogórendszereket alkalmaz, hogy az alagút füstmentes maradjon, és biztonságos vezetési körülményeket biztosítson.

A nyilvánosság elől elrejtve ez a feltűnésmentes épület ezrek napi ingázását biztosítja, csendben hozzájárulva e létfontosságú közlekedési tengely zavartalan működéséhez.

Ha érdekelnek a világ különleges épületei, akkor érdemes elolvasnod az elhagyatott városokról szóló cikkünket is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek