Nagyapám agyonlőtt volna: fekete nő fedezte fel, hogy náci vezértől származik

GettyImages-1038421692
Olvasási idő kb. 3 perc

Amon Göth náci parancsnokot nem véletlenül akasztották fel a második világháború után: a koncentrációs táborokban élvezetét lelte a foglyok különféle kínzásaiban. Személyesen lőtt fejbe legalább félszáz gyereket és nőt. Az unokáját csak azért nem tudta, mert akkor már nem élt.

Amon Göth tetteitől borzongva fordulunk el, s alig tudjuk elképzelni, hogy ennek a borzalmas, kegyetlen, a szadizmus minden formáját megszemélyesítő embernek felesége és gyerekei voltak. Pedig családot alapított, nem is akármilyet. Az egyik lánya, az 1945-ös születésű Monika Göth ráadásul egy nigériai férfival létesített kapcsolatot. Ebből született cikkünk főhőse, Jennifer Teege. A Németországban élő nőt az anyja hamar örökbe adta. Így történhetett meg az, hogy Jennifer csak a negyven felé közeledve, teljesen véletlenül fedezte fel, hogy nagyapja náci háborús bűnös, nagyanyja bűnpártoló volt, akik ha meglátták volna őt, gondolkodás nélkül küldik a gázkamrába bőrszíne miatt. 

Jennifer Teege véletlenül emelt le egy könyvet a hamburgi könyvtár egyik polcáról. Legnagyobb döbbenetére ismerősek voltak a nevek és a fotók. A könyv alcíme rémítette meg igazán: A Schindler listájából ismert náci lágerparancsnok lánya: Monika Göth élettörténete. Elkeseredett és vad nyomozásba kezdett, s kiderítette, hogy az anyjáról szóló emlékiratot tartotta a kezében. S hogy ő, a kétgyerekes anya, boldog feleség, izraeli barátokkal rendelkező nő, aki azt az országot tartja második hazájának, egy náci család leszármazottja.

Amon Göth náci tiszt (és nagyapa) fényképe
Amon Göth náci tiszt (és nagyapa) fényképeDiannaa / Wikimedia Commons

Vajon örökölhető-e a kegyetlenség? A náci gén? Hogy lehet megbirkózni ezzel a rémülettel, szégyennel? A tudattal, hogy a saját családjának egy része őt gondolkodás nélkül megölte volna? A tükörrel, amelyben egy fekete nő néz vissza, de láthatók német családjának arcvonásai? Hogy hasonlít a nagyapjára? Hogy mondja el nevelőszüleinek, hogy egy náci unokáját nevelték fel? Mit mondjon izraeli barátainak, akiknek családját, rokonait lehet, hogy az ő nagyapja irtotta ki?

Szembenézni a náci nagyapával

Erről szól A Nagyapám engem agyonlőtt volna című, megrázó könyv, amit azok után írt, hogy megbirkózott a depresszióval, ami a történtek hatására alakult ki benne. Nagyon nem könnyű olvasmány, de nem kérdés, megéri-e a végére járni annak, hogy folytatódik a történet, ami a náci koncentrációs táborban kezdődött. Ha kicsit közelebbről szeretnénk érteni, mit élt át Jennifer, érdemes újra megnézni a Schindler listája című filmet. A tiszt, akit Ralph Fiennes oly hitelesen alakít, Jennifer nagyapja.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek