Ezekben a magyar erdőkben már számíthatsz medvékre

medve motoron
Olvasási idő kb. 5 perc

Ahogy Románia és Szlovákia területén túlszaporodtak a medvék, egyre több keres közülük új élőhelyet Magyarországon. De mit jelent ez a természetjárók és a környékbeli települések számára? És hogyan készülj fel arra, ha egyszer te is szembetalálkozol vele?

A bokrok megrezzentek. A kiránduló megállt, szíve valósággal dübörgött a mellkasában. Érezte, hogy valaki figyeli a fák közül. Aztán az a valaki hirtelen előlépett az árnyak közül: egy medve volt. Mély, gombszemű tekintete a meglepett emberre szegeződött. Pár pillanatig némán álltak egymással szemben, aztán a medve lassan megfordult, és eltűnt az erdő sűrűjében. Az izgalom azonban ott maradt a túrázó szívében – és vele együtt a felismerés: a magyar erdőkbe visszatértek a medvék.

Miért bukkantak fel medvék a magyar határokon belül?

A barnamedve (Ursus arctos) évszázadokkal ezelőtt még gyakori lakója volt a Kárpát-medence erdeinek. Az emberi terjeszkedés és az intenzív vadászat azonban szinte teljesen kipusztította Magyarország területéről. 

Magyarországon az utóbbi években már rendszeresen bukkannak fel medvék, legutóbb február elején Ózdon erdészeket futamított meg egy állat
Magyarországon az utóbbi években már rendszeresen bukkannak fel medvék, legutóbb február elején Ózdon erdészeket futamított meg egy állatMTI / Veres Nándor

Jelenleg a szomszédos Romániában él Európa legnagyobb barnamedve-populációja, számuk meghaladja a 6 ezret. Szlovákiában is több száz példány él szabadon. Ahogy ezekben az országokban egyre növekszik a populáció, a fiatalabb egyedek új területeket keresnek maguknak, így eljutnak hozzánk is. Ez már nem egy-egy véletlen elkóborolt példány esete: legutóbb február elején Ózd környékén zavart meg egy medve erdészeket, akik épp takarmányt pakoltak be egy vadetetőbe. A férfiak sérülés nélkül úszták meg a kalandot, mert be tudtak menekülni az autójukba. Ez az első olyan eset a közelmúltból, amikor emberek nemcsak látták az állatot, hanem az menekülésre késztette őket – adta hírül az Infostart.

Hol találkozhatsz medvével Magyarországon?

A legtöbb medveészlelés az Északi-középhegységben történik. Az utóbbi években több alkalommal láttak medvéket a következő területeken:

  • Börzsöny: Kirándulók többször is találkoztak medvék nyomaival, sőt, néhány esetben sikerült lefotózniuk is őket.
  • Mátra: Az északi lejtőkön és a sűrű erdős területeken különösen gyakori az észlelés.
  • Aggteleki-karszt: Itt már több alkalommal figyeltek meg medvéket a határhoz közeli erdőkben.
  • Zemplén: A hegység szinte teljes területén előfordulhatnak, főként tavasszal és nyár elején.

Ezek a területek kedvező élőhelyet biztosítanak: sűrű erdők, bőséges táplálékforrások és viszonylagos nyugalom adatik meg az állatoknak. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgatója szerint ezért a medvék már nem pusztán betévednek hozzánk, hanem minden bizonnyal nálunk is meghonosodtak, ami alapvetően jó hír. 

Visszaköltözött egy állatfaj, amely nem hajlandó kipusztulni, hanem alkalmazkodik az új élőhelyi rendszerekhez

– mutatott rá Heltai Miklós, aki ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy egy nagyragadozóval nem lehet együtt élni, legfeljebb együtt létezni, és ennek alapja a kölcsönös félelem kell, hogy legyen. Az elsődleges feladatunk elkerülni a találkozást a medvével  hangsúlyozta. Nem szabad közelebb menni hozzá még egy fénykép erejéig sem, és tilos keresni vele a kontaktust.

Az embernek is félnie kell a barnamedvétől, és a barnamedvének is félnie kellene az embertől, ennek ellenére az elmúlt évtizedek hatására a nagyvad nem akar félni az embertől

 – fogalmazott a professzor.

Hogyan viselkedj, ha medvével találkozol?

Ha medvével találkozol az erdőben, a legfontosabb, hogy őrizd meg a nyugalmadat. A barnamedve általában kerüli az embert, és ha lehetősége van rá, elmenekül. Ugyanakkor fontos, hogy kerülj minden olyan viselkedést, ami fenyegetésnek tűnhet számára. Íme néhány alapvető szabály:

  1. Ne közelítsd meg a medvét! Még akkor sem, ha látszólag békésen viselkedik. A medvék nagyon gyorsan és kiszámíthatatlanul reagálhatnak.
  2. Ne futva menekülj! Ez ösztönözheti a medvét, hogy utánad eredjen. Helyette lassan hátrálj, miközben figyeled a mozgását.
  3. Ne nézz a szemébe! A direkt szemkontaktus fenyegetésnek tűnhet.
  4. Adj neki menekülési útvonalat! Ne állj az útjába, hagyd, hogy szabadon távozhasson.
  5. Zajongj, hogy jelezd a jelenléted! A medvék általában elkerülik a zajos embereket.

A medvék visszatérése: fenyegetés vagy természetes folyamat?

Bár a medvék jelenléte elsőre ijesztő lehet, valójában a természetes egyensúly helyreállását jelzi. A barnamedvék fontos szerepet játszanak az erdei ökoszisztémában, többek között a gyümölcsök és magvak terjesztésében. Az új helyzet azonban alkalmazkodást igényel az emberektől.

A legfontosabb, hogy megtanuljuk, hogyan élhetünk egymás mellett ezekkel a lenyűgöző állatokkal. A természetjárók számára pedig egy újfajta élményt jelenthet az, hogy egy kirándulás során akár medvék nyomait is felfedezhetik. De nem árt észben tartani, hogy egy barnamedve akár 50 km/órás sebességgel is képes futni, és remekül mászik fára. Ha tehát úgy gondoltad, hogy egy faág lesz a menedéked, jobb, ha újratervezed a stratégiád.

Régen még volt olyan budapesti villamos is, amely lovak és birkanyájak között járt. Erről ebben a cikkünkben olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek