Nagy meccsek, amikor négyet rúgtunk idegenben – Válogatás a magyar focitörténelemből

GettyImages-1241315355

A magyar labdarúgó-válogatott nagyszerű játékkal 4:0-ra verte idegenben Angliát. Nem ez az első eset, hogy magyar focicsapat külföldön, jó nevű ellenféllel szemben ennyire kellemes meglepetést okoz szurkolóinak. A múlt nagy meccseiből szemezgettünk.

1. Az Aranycsapat nagy sorozatának epizódjai

Az Aranycsapat nagy veretlenségi szériájában 1950-től a berni döntőig két olyan meccs is volt, amikor idegenben négyet rúgtunk. A Svájc elleni Európa-kupa-mérkőzésen 1952. szeptember 20-án Bernben Puskás duplázott. Svájc egyébként 11 perc alatt már kettővel ment, de ezután már csak mi rúgtuk a gólokat, négyet is (2:4). A svédekkel 1953. július 5-én Stockholmban vívott párharcot Kocsis és Hidegkuti két perc alatt lőtt két gólja döntötte el a javunkra a hajrához közeledve (2:4).

A svájciak elleni meccs kezdő sípszava előtt
A svájciak elleni meccs kezdő sípszava előttullstein bild Dtl / Getty Images Hungary

2. Paris Saint-Germain–Videoton 2:4 (0:2), 1984. október 24., Párizs

A Videoton és Gulyás László riporter nagy menetelésének fontos állomása volt a párizsi győzelem, ahol már 4-gyel is ment a Vidi Szabó és Csongrádi 2-2 góljával, a mára ismét megizmosodó párizsiak csak szépíteni tudtak az eredményen.

3. Spanyolország–Magyarország 2:4 (1:1), Santander, 1991. március 27.

Id. Knézy Jenő jellegzetes „hohóóóó” kiáltása nem véletlenül hangzott fel a közvetítés során, Kiprich és Lőrincz 2-2 góljával győztünk spanyol földön, méghozzá jó játékkal.

4. Írország–Magyarország 2:4 (2:0), 1993. május 29., Dublin

Szintén id. Knézy Jenő közvetítésével ez az összecsapás nem úgy indult, hogy nagy győzelem lesz, de a második félidőben megfordítottuk a meccset, amihez a debütáló Hamar István két gólja nagyban hozzájárult.

5. Anglia–Magyarország 0:4 (0:1), 2022. június 14., Wolverhampton

Anglia ellen idegenben 1953. november 25-én alkottunk maradandót, „az évszázad mérkőzésén” 6:3-ra nyertünk Londonban. Azóta nemhogy idegenben, itthon se ment ellenük, tavaly szeptemberben épp 4:0-ra vertek minket Budapesten. Stílszerűnek is nevezhető a Sallai duplájával megalapozott visszavágás.

+1. Ausztria–Magyarország 0:3 (0:2), 1985. április 17., Bécs

Nem rúgtunk idegenben négyet, de itt a helye ennek a sikernek is a sorozatban, hiszen ez volt az utolsó olyan meccsünk, amikor átélhettük a vébére kijutás eufóriáját. Már Kiprich két gólja is sejtette, hogy mi lesz a vége, de Détári csodálatos találata tette fel az i-re a pontot.