Évekig polcon hevert, most kiderült: a világ legértékesebb dokumentuma

GettyImages-462655030
Olvasási idő kb. 3 perc

Sokáig ócska másolatnak hitték a Magna Carta egy példányát, ám mint kiderült: eredeti a dokumentum. Így a világ egyik legértékesebb kéziratának számít jelenleg.

A Magna Carta Libertatum az angol alkotmánytörténet legfontosabb fizikai emléke, melyet 1215-ben Földnélküli János angol király adott ki, a rendi jogok biztosítására, és (ezzel) a bárói lázadás megakadályozására. A Magna Carta fontos dokumentuma az emberi jogok fejlődésének, így nem csak Anglia, de az egész világ alkotmányai szempontjából is jelentős emlék. 1215 és 1300 között a 63 cikkelyből álló dokumentumot többször is megújították, így állítólag 200 eredeti példány is létezhetett a történelem során, melyekből mintegy 24 maradt csak fenn. Többségüket Angliában, kettőt Washingtonban, egyet pedig Ausztráliában őriznek.

A Harward Law School 1946-ban talált rá a HLS MS 172-nek nevezett kéziratra, amikor mindössze 27,50 dollárért (majdnem 10 000 forintért) vette meg, a nyilvántartásban „1327-ben készült másolatként... kissé dörzsölt és nedves foltokkal” jellemzett, értéktelennek tartott dokumentumot.

Ma milliókat ér.

Mégsem másolat, hanem az egyik legértékesebb dokumentum

Nemrég azonban két brit professzor, David Carpenter és Nicholas Vincent figyelt fel az emlék különlegességére az amerikai egyetem honlapján közzétett digitalizált képek alapján.

Az egyéves kutatás után a két professzor megállapítása szerint ez az új Magna Carta 1300-ban, I. Edward uralkodásának idejében keletkezhetett, és valószínűsíthetően Appleby városából származhat.

Mivel a Magna Carta szövege változott a történelem során, pontosan, szóról szóra kellett egyezteti a többi 1300-as dokumentummal
Mivel a Magna Carta szövege változott a történelem során, pontosan, szóról szóra kellett egyezteti a többi 1300-as dokumentummalChip Somodevilla / Getty Images Hungary

Az erősen megfakult és sérült dokumentumot a brit kutatóknak fotókról kellett elemeznie. A szavak sorrendjét, a kézírás méretét és még számos összetevőt kellett beazonosítaniuk, az eddig talált 1300-ból származó hat eredeti példány alapján. Az eredmények egyezést mutattak.

David Carpenter professzor elmondása szerint:

Ez egy fantasztikus felfedezés.

Azt nem lehet tudni, hogy pontosan mennyit érhet a dokumentum, de David Carpenter elmondása szerint a legutóbb talált 1297-es példányt 2007-ben, New York-ban 10,5 millió fontért (5 milliárd forintért) árverezték el. Ebből kiindulva tehát hihetetlen pénzösszegeket érhet ez az újonnan felfedezett emlék.

Ha érdekelnek további izgalmas felfedezések, olvasd el hogyan fedezték fel ezt az aranylelőhelyet!

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek