A 2000-es évek elején kezdődött az a tendencia, hogy a legnagyobb divatházak a lakberendezés irányába is kiszélesítették tevékenységüket.
Ismert stílusjegyek a lakberendezésben
A legnagyobb luxusmárkák egy életérzés átadására törekedtek saját belsőépítészeti megoldásaikkal, legismertebb motívumaik és stílusjegyeik lakberendezésbe ágyazásával. A tehetős, luxusra vágyó, márkahű vásárlóközönség pedig,
akik öltözködésükben hűségesen követnek egy divatházat, immár otthonuk belső kialakítását tekintve is hátradőlhetnek, a pénzükért azt kapják, amit már ruházatukban a márkától megszoktak.
Gyorsfogyasztás a lakberendezésben
A későbbiekben a fast fashion márkák is előálltak már lakberendezési tárgyakkal kiegészítve egyre szélesedő termékpalettájukat. A ruhák után a kiegészítők terepe következett, majd a kozmetikumoké, míg szép lassan eljutottunk a lakberendezésitárgy-dömpingig. A díszpárnák, gyertyatartók, illatosítók, kispolcok, fényképkeretek, műnövények és egyéb lakberendezési kiegészítők száma mára a végtelenbe vezet, nem úgy, mint a bolygó jövője, többek között az általuk okozott környezeti károk és jelentős ökológiai lábnyom okán. Mindezek, jóllehet még akkor is velünk lesznek, amikor e gyorsfogyasztási cikkeknek beillő „bútordarabok” már régen nem.
Ha azonban felelősen, megfelelő mértékkel kordában tartva újítjuk meg otthonunk arculatát, akkor néha jólesik egy felfrissült környezetben találnunk magunkat saját otthonunkban. De vajon melyek azok a közös készségek és képességek, amelyek egy divatérzékeny embert otthona szépítésére és folyamatos megújulására ösztönöznek?
Mit tehetnek azok, akiknek többféle stílus és esztétika is közel áll a szívéhez, de otthonuk megjelenését mégsem változtathatják olyan sűrűséggel, mint saját outfitjükét?
És vannak-e olyan elkerülendő kombinációk, amik mindenképp sértenék a jó ízlés írott vagy íratlan etikettjét? Ezekről kérdeztem Pécsi Balázs stílustanácsadót, a Stílusgourmand című könyvszerzőjét és Szilassi Mártont, a London College of Fashionön végzett divat PR-szakértőt, aki ma már enteriőrtervezőként dolgozik.
A szakértőkkel készült interjúnkat itt nézheted meg:
Ha érdekel a divat, de foglalkoztat a fenntartható fejlődés is, ezt a korábbi cikkünket is ajánljuk figyelmedbe.