Az igazi Keresztapa 2017-ben halt meg, még a börtönből is ő irányított

igazi keresztapa toto riina
Olvasási idő kb. 7 perc

Több mind ötven éve töretlen A Keresztapa című film és könyv sikere. Bár a mű leírása alapján is fikciónak számít, az olasz maffia térnyerését mindannyian ismerjük. Az igazi keresztapa Itáliában élt, a valóságban rácsok mögé került, azonban ez sem akadályozta abban, hogy a szervezett bűnözés feje maradjon.

Alig hét esztendeje, hogy 2017. november 17-én elhunyt az igazi keresztapa, Toto Riina egy pármai börtönkórházban. Az olasz maffia gyökerei azonban a messze múltba vesznek, s még napjainkban is élhetnek egykori tagjai.

A minden idők legkegyetlenebb maffiavezéreként számon tartott Salvatore Riina kölyökként kezdte a szakmát. A Corleone-klánhoz tartozó gengszter a Cosa Nostra vezetője volt, 1993-ban ítélték életfogytiglani börtönbüntetésre

Többször is megpróbálták börtönbe zárni a szicíliai maffia tagjait
Többször is megpróbálták börtönbe zárni a szicíliai maffia tagjaitpier silvio ongaro / Getty Images Hungary

A szicíliai maffia az emberek érdekeit védte?

A 87 éves korában elhunyt maffiafőnök azzal vált ismertté, hogy az 1970-es években újjászervezte a legendás szicíliai maffiát, a Cosa Nostrát. A maffia az olasz egységgel egyidős, éppen annak ellenére született. Itália egyesítése során ugyanis elvárás volt, hogy a csizmaforma félsziget minden népcsoportját egyesítsék. A szicíliaiak azonban úgy érezték, hátrányba kerültek, az államigazgatás nem védi meg jogaikat kellőképpen.

Megszervezték hát a saját igazságszolgáltatásukat, mely egy idő után nem csak a fizikai védelmet adta meg, de gazdasági, sőt politikai babérokra is tört.

Mussolini kinevezésével azonban megszakadt a maffia sikersorozata, a diktátor nem tűrte meg a hivatalos igazságszolgáltatással párhuzamos, illegális szervezeteket és hamarosan felszámolta a szervezett bűnözést. A maffiózók egy része Amerikába menekült, akik maradtak, a második világháborút követően ismét magukhoz ragadták a hatalom egy részét. Kapóra jött számukra Itália 1943-as amerikai megszállása, hiszen így visszaszivároghattak azok, akik korábban a tengeren túlra menekültek. 

18 éves volt, amikor először börtönbe került a Keresztapa

Salvatore Riina, akit alacsony, alig 158 centis testmagassága miatt a Lo Piccoloként (A Kicsi) is ismertek, ekkor volt 13 éves. Az itáliai Corleonéban látta meg a napvilágot 1930. november 16-án, egy szegény, gazdálkodással foglalkozó család sarjaként. Mindössze 7 éves volt, amikor apja egy fel nem robbant amerikai bombát talált. A férfi el akarta adni a robbanószerkezetet. Nem csak ő vesztette életét, amikor hanem az ifjú Toto egyik öccse is, ráadásul bátyja is súlyosan megsérült a bomba felrobbanását követően.

Toto hamar családfenntartóvá vált emiatt, és csatlakozott a szicíliai maffiához. 

A háború után virágzott a maffia, melynek igazi főnöke, keresztapája Toto Riina lett a 70-es években
A háború után virágzott a maffia, melynek igazi főnöke, keresztapája Toto Riina lett a 70-es évekbenBettmann / Getty Images Hungary

18 évesen már elítélték, 12 évet kapott gyilkosságért

1956-ban szabadult, és visszatért a maffiához, Luciano Liggio embere lett, majd 1974-ben át is vette főnöke helyét. Toto Riina és emberei kábítószer-kereskedelemre és emberrablásra szakosodtak, klánjuk igyekezett minden másik maffiacsalád fölé kerekedni, mellyel együtt véres leszámolások is jártak. 

Életéről filmsorozat is készült:

Az állam ellen is hadat viselt a Keresztapa

Olyannyira kegyetlennek bizonyult a maffiaharcok során, hogy kiérdemelte a Fenevad becenevet. 1982-ben elnyerte a Cosa Nostra vezető pozícióját is, amit letartóztatásáig meg is őrzött. Ő lett a szervezet Capo di tutti i capi-ja. Nem csak a többi maffiaszervezet vezetőjével számolt le, aktívan beleszólt a mindennapi politikába és igazságszolgáltatásba is. Kivégeztetett egy bírót és egy államügyészt is.

Merényletsorozatot hajtott végre Rómában, Firenzében, és Velencében, összesen 10-en veszítették életüket emiatt. 

Már 1969-ben elfogatóparancsot adtak ki ellene, azonban 24 éven át sikerült kicsúsznia az Arma di Carabinieri, azaz a csendőrség karmai közül. Végig Szicíliában rejtőzött. 1993. január 15-én tartóztatták le Palermóban. A tárgyalások során végig tagadta, hogy köze lenne a maffiához vagy a Cosa Nostrához. Már évek óta a börtönben ült, amikor 2009-ben felvállalta a keresztapa szerepét. Többszörös életfogytiglanra, és 125 millió euró értékű vagyonelkobzásra ítélték. 

Még a börtönben is sokáig tagadta, hogy ő lenne a Cosa Nostra vezetője
Még a börtönben is sokáig tagadta, hogy ő lenne a Cosa Nostra vezetőjeAlessandro Fucarini / AFP

„Nem bántam meg semmit. Soha nem fognak elpusztítani, még akkor sem, ha 3000 év börtönre ítélnek"

– nyilatkozta Toto Riina. 

Az igazi keresztapa a palermói börtönt követően a szardíniai Asinara-szigetén raboskodott, majd átkerül Ascoli Picenóba, ahol 2001-ig egy különösen szigorú, kifejezetten maffiózókra tervezett fegyház rabja volt. Bár elméletileg teljes elszigeteltségben töltötte büntetését, továbbra is sikerült fenntartania vezetői szerepét. Még halálos fenyegetéseket is el tudott juttatni a neki kevésbé szimpatikus bíráknak és ügyészeknek.

Megalkotta a gengszterek tízparancsolatát

2007 novemberében a szicíliai rendőrök Salvatore Lo Piccolo egykori maffiafőnök rejtekhelyén megtalálták a maffia tízparancsolatát, amely hasonló a bibliai Tízparancsolathoz. Ez szolgált útmutatóként a maffiózók számára. A maffia tízparancsolata szabad fordításban a következő:

  • Senki sem mutathatja be magát közvetlenül egy másik családtagnak, egy harmadik személynek kell megtennie azt.
  • Soha ne nézz más családtag asszonyára.
  • Soha ne mutatkozz rendőrökkel.
  • Ne járj kocsmákba és klubokba.
  • Mindig állj szolgálatára a családnak, még akkor is, ha a feleséged gyermeket szül.
  • Mindig tiszteld a döntéseket.
  • Az asszonyokat kezeld tisztelettel.
  • Mindig az igazat válaszold, amikor kérdéssel fordulnak hozzád.
  • Ne vegyél el pénzt, ha az más taghoz, vagy más családhoz tartozik.
  • Ők nem tartozhatnak a maffiához: bárki, akinek közeli rokona a rendőrség tagja, bárki, aki rokonságban áll a család tagjának szeretőjével, bárki, aki nem tiszteli az erkölcsi értékeket.

A maffia hasonló elveken működött a vezető börtönbe zárását követően is, a hangsúly azonban a látványos, életellenes bűncselekményekről a politikai szerepvállalás felé tolódott el. Bár börtönben ült a capo, a Cosa Nostra nem semmisült meg, továbbra is az ő irányítása alatt állt halálig

A bebörtönzött vezető nem tett jót a Cosa Nostrának

„A Cosa Nostra olyan, mint egy abszolút monarchia: amíg a király él, lehetetlen még gondolni is az utód kiválasztására” – nyilatkozta Maurizio De Lucia, az olasz maffiaellenes ügyészség vezetője.

Attilio Bolzoni maffiaszakértő szerint Riina egyenesen úgy vonul be a történelembe, mint az ember, aki, bár keresztapaként működött, lerombolta a Cosa Nostrát. Az ő stratégiája volt ugyanis láthatóvá, egyfajta államellenes terrorszervezetté tenni az addig láthatatlan maffiát a sok hírhedt gépfegyveres, bombás gyilkossággal. Erre viszont az olasz állam, történetében először könyörtelenül reagált. Nem csak Totót tartóztatták le, százak kerültek a rácsok mögé, és hatalmas vagyonokat koboztak el a leszámolás során. 

Toto halálát követően több jelentkező is volt az olasz maffia vezető pozíciójára, a Riina halálával és a következő vezető bebörtönzésével meggyengült Cosa Nostra szerepét a calabriai ’Ndrangheta vette át. 

Ha érdekel, hogy Al Capone miként szervezte meg a szicíliai maffia amerikai testvérszerveztét, ide kattintva olvass tovább.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek