18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Juliette Binoche is levágta a haját, szolidaritásból az iráni az nők helyzete miatt

GettyImages-1309466046
Olvasási idő kb. 5 perc

Míg nálunk beköszöntött a harisnyaszezon, a forrónacira emlékeztető sortokat és haspólókat leváltották a ballonkabátok, addig nem is olyan messze fiatal lányok lelik halálukat egy-egy kilátszó hajtincs miatt. A 22 éves Masha Amini halálát követő tüntetéssorozatnak számos áldozata van, azóta egy másik fiatal lányt is eltemettek, éppen a 17. születésnapján. Nők, hírességek, politikusok szolidaritásuk kifejezéseként világszerte csatlakoztak ahhoz a spontán videókampányhoz, melyben a kamera előtt ülve vágják le saját hajukat – így Juliette Binoche és más francia hírességek is.

Masha Amini

Mint ismeretes, a mostani tüntetéssorozat és kiélezett helyzet kirobbantó előzménye a 22 éves fiatal lány halála. Masha Amini nem teljesen a szigorú szabályoknak megfelelően viselte fejkendőjét, így haja egy része a fátyol alól láthatóvá vált. A rendőrség a hasonló esetek kiszűrésére létrehozott erkölcsrendészeti különítménye ezért elszállította a fiatal és családja szerint teljesen egészséges lányt. Masha kihallgatása után életét vesztette. Egyes források koponyasérülésekről számolnak be, a hivatalos álláspont sajnálatos szívinfarktusra hivatkozik. Masha halála azonban elindított egy először csak országon belüli tüntetéssorozatot, mely mostanra komoly nemzetközi szolidaritási kampánnyá nőtte ki magát.

Nika Shakarami

A tüntetések nem maradnak újabb áldozatok nélkül. A kezdetektől heves felháborodás és az arra adott válaszreakciók újabb emberáldozatokat követelnek, köztük nem „csak” nőkét, de férfiakét és még gyerekekét is.

Nika Shakarami is csatlakozott a tüntető tömeghez szeptember 20-án, de onnan már soha nem tért haza. Az utolsó kontaktusa a külvilággal barátnőjével folytatott beszélgetése volt, este hét órakor, amelyben beszámolt arról, hogy feltehetően egy közösségimédia-felületre feltöltött videója miatt, melyen elégeti fátylát, most menekülnie kell, mert titkos ügynökök követik.

A haj levágása az események jelképévé vált
A haj levágása az események jelképévé váltAlexi Rosenfeld / Getty Images Hungary

Minderről a lány barátnője maga számolt be a CNN híradása szerint, majd a lány nagynénje, aki elmondta, hogy Nika mobilja ezután elérhetetlen volt, közösségimédia-felületei pedig inaktív státuszba kerültek.

Nika holttestére 10 nappal később bukkantak szülei egy letartóztatási központbeli halottasházban. A holttestet azonosítani csak a lány édesanyját és testvérét engedték be, de nekik is csak az arcát mutatták meg, a test többi részét nem fedték fel a család előtt.

Az egész világ megmozdult

Az elmúlt hetek történései nem hagyják hidegen a világ női és férfilakosságát. 

Tokió, október 1.
Tokió, október 1.Takashi Aoyama / Getty Images Hungary

Heves indulatokat váltottak az események szinte minden kontinensen.

London, október 1.
London, október 1.SOPA Images / Getty Images Hungary

S ennek mindenhol hangot is adnak.

Barcelona, október 1.
Barcelona, október 1.NurPhoto / Getty Images Hungary

Ezek a tiltakozások világméretű tüntetéslavinát indítottak el, Barcelonától Athénig, Teherántól New Yorkig, az ausztráliai Brisbane-től Tokióig ezreket vezéreltek az utcára.

Brisbane, október 1.
Brisbane, október 1.SOPA Images / Getty Images Hungary

Miért a haj?

A hajlevágás nyilvános aktusa nem csak annak szól, hogy Masha Amini halálának feltételezett oka, hogy, szemben a hivatalosan megengedett viselettel, mely szerint az iráni nők haját a fátyolnak tökéletesen fednie kell, a fiatal nő haja kilátszott. Egy régről gyökeredző, a Shahnameh hozzávetőlegesen 1000-ből származó ősi perzsa eposza szerint a kurdisztániak egy közeli rokon vagy barát elvesztése felett érzett fájdalmukban, máskor a düh kifejezéseként levágták hajukat. Ehhez a hagyományhoz társul most a hajviselet által kirobbant felháborodás, amelynek csak plusz többletjelentést ad, hogy a hosszú haj a nő szimbóluma is

Videókampány

Elindult egy online kampány is, amelyben szelfis videófelvételeken vágják le hajukat a szolidaritást vállaló nők, hasonlóan azokhoz, akik ugyanezt élőben, a tüntetéseken is teszik, illetve reagálva az események kirobbantásában az iráni nők hajviseletének játszott kulcsfontosságú szerepére. A CNN és a Sky News is közzétette azt a videót, amelyen egy svéd Európa Parlament Tag politikusnő, Abir al Sahlani, beszéde közben vágta le haját a pódiumon iráni nőtársai életére és szabadságára felhívva a figyelmet.

A világ minden tájáról hetek óta kerülnek fel a világhálóra hajlevágós videók, annak reményében, hogy végre valódi változás váltható ki az ellenállással, s most már olyan személyiségek is csatlakoztak a mozgalomhoz, mint Juliette Binoche, Marion Cotillard és Isabelle Huppert.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek