Nem véletlen, hogy a budai Vár alatt közvetlenül futó utcát Hunyadi Jánosról nevezték el. Az oszmánellenes harcok vezére előtt többféle módon is tisztelegtek kései utódai.
Budapesten három helyen is megtaláljuk Hunyadi János képmását szobor formájában. A legismertebb ezek közül minden bizonnyal a Hősök tere millenniumi emlékművén elhelyezett, Margó Ede-alkotás. Nem messze attól egy másik műalkotást is találunk. A városligeti Vajdahunyad vára parkjában egy viszonylag kisméretű lovas szobor emlékezik meg a hadat csatába vezető törökverőről.

Hunyadi Jánosnak több szobra is van a fővárosban
A városligeti lovas szobor egy impozáns köztéri alkotás, a pécsi Hunyadi lovas szobor kicsinyített mása. Az eredetit Pátzay Pál, a 20. század egyik legfoglalkoztatottabb szobrászművésze készítette. Különös története van a vár alatti Hunyadi-szobornak, melyet maga Ferenc József, Magyarország apostoli királya ajándékozott az országnak. 1903-ban kilenc másik, a nemzet nagyját bemutató köztéri alkotás mellett, az ő védnökségével készítette el Schulek Frigyes a talapzatot, a szobor Tóth István munkája.
Érdekessége, hogy a művész minden fellelhető dokumentumot felkutatott annak érdekében, hogy korhű képet fessen a hadvezérről, így sokan ezt tekintik a legvalóságosabb ábrázolásnak.
Hunyadi szobrát eredetileg a Ludovika hadi akadémia előtt tervezték felállítani. Az egykori kormányzó korhű páncélban, fején hollószárnyas sisakban, két kezével hatalmas pallosa markolatát fogja, lábainál pedig hadi jelvények és török zászlók hevernek. A talpazaton a Hunyadiak címere is látható.
Hunyadi feleségéről, Szilágyi Erzsébetről ebből a cikkünkből tudhatsz meg többet.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés