Svájc fővárosában, Bernben sétálva könnyen belebotolhatsz egy hátborzongató szoborba: egy férfi gyermekeket húz elő egy zsákból, és falatozik belőlük. A berni gyermekfaló a világ egyik legfurcsább szobra, és ami még durvább, hogy senki sem teljesen biztos abban, miért is áll ott.
A berni gyermekfaló szobra
A Kindlifresser, azaz gyermekfaló, Bern sok szökőkútja és szobra közé tartozik. De kétségtelenül ez az, amely a legtovább megmarad az ember emlékezetében, ha a városban járt.
Hans Gieng 1545-1546-ban készítette egy 15. századi fakút helyettesítésére. Az új szökőkút eredeti neve Platzbrunnen (térkút) volt; a jelenlegi nevet először 1666-ban használták. A Kindli a Kind német szó svájci kicsinyítőképzőjével gyermeket jelent. A Kindlifresserbrunnen név szó szerinti fordítása tehát „A kisgyermekek evőjének kútja” lenne.
Az egyik elmélet szerint a szobor Bern alapítójának, Berchtold hercegnek a gonosz testvérét ábrázolja. A férfinek állítólag elborult az elméje, mert nem tudta elviselni, hogy a fiatalabb testvére nagyobb hatalommal bír, mint ő. A legenda szerint bosszút akart állni, ezért összefogdosta a város gyermekeit, és megette őket. Szerencsére erre a történetre nincs semmiféle történelmi bizonyíték.
Mások úgy vélik, hogy a szobor a mitikus görög titánt, Koronoszt ábrázolja. Kapott egy jóslatot Gaiától, hogy a gyermekei taszítják le a trónról, ezután nyelte le őket sorra, Hesztiát, Démétért, Hérát, Poszeidónt és Hadészt. Azonban a felesége és egyben testvére, Rheia megelégelte a kegyetlenségét, és Gaia segítségével titokban szülte meg Zeuszt, akit Kréta szigetén neveltek fel nimfák és egy anyakecske. Zeusz felnőtt, és sikerült meghánytatnia az apját. Ezután az öt testvérével a titánok ellen fordult, hatalmas háború tört ki. Végül a görög istenek győztek, a titánokat pedig a Tartaroszba zárták.
Egy harmadik elmélet szerint a szobor figyelmeztetés a kapzsiság elutasítására, mivel évente egyszer a szökőkútból bor folyik, azok, akik isznak belőle az ördög szolgájává válnak, és szörnyű bűnöket követnek el (például gyerekeket falnak fel). Vannak, akik szerint a Krampuszt, a Mikulás démoni társát ábrázolja, aki évente megjelenik, hogy megkínozza a rossz gyerekeket.
Antiszemita jelkép lehet
Mások szerint a Kindlifressernek antiszemita üzenete van, ugyanis olyan kalapot visel, amely feltűnően hasonlít a sárga csúcsos judenhutra. A zsidók kezdetben szabadon viselték, de az 1215-ös negyedik lateráni zsinat után Európa egyes helyein a felnőtt férfi zsidók számára kötelezővé tették, hogy a gettón kívül megkülönböztessék őket. A zsinat kimondta, hogy vannak területek, ahol a zsidókat és szaracénokat (muszlimok) öltözetük megkülönbözteti a keresztényektől, máshol azonban nagyon hasonlók, így könnyedén összekeverhetők.
Ennek következtében tévedésből a keresztények zsidó vagy szaracén nőkkel, a zsidók és szaracénok pedig keresztény nőkkel közösülnek. Annak érdekében, hogy az ilyen átkozott keveredés bűne a jövőben ne nyerhessen mentséget és kibúvót a tévedés ürügyén, elhatározzuk, hogy (zsidók és szaracénok) mindkét neműek minden keresztény országban nyilvánosan megkülönböztetik magukat a többi embertől az öltözetük alapján.
A csecsemőevés pedig azt tükrözheti, hogy egyes hiedelmek szerint a zsidók keresztény gyermekeket raboltak el, hogy a vérüket rituálékhoz használják fel.
Egy ogre, akivel a gyermekeket ijesztgetik
Egy újabb lehetőség szerint a Kindlifresser egyszerűen csak egyfajta ogre a svájci Fastnacht, vagyis a „böjt éjszakája” fesztiválról − emlékeztető a berni fiataloknak, hogy viselkedjenek.
A folklórban rengeteg országban jelenik meg az ogre, mint gonosz teremtmény. Gyakran nagyok, ijesztő vonásokkal, embereket esznek, csecsemők puha húsát fogyasztják. A szó Franciaországból származik, és egy etruszk isten, Orcus nevéből ered, aki embereket evett. Sok népmesében az ogrék az erdőben élnek, sokszor arra használták őket a szülők, hogy megijesszék a gyermekeket, és azok ne csatangoljanak el. Máskor mumusként hivatkoztak rájuk, és azt mondták a rossz gyerekeknek, hogy jónak kell lenniük, és engedelmeskedniük kell az anyjuknak, különben jön a mumus, és valami szörnyűséget tesz velük.
Mind az ogre, mind a mumus gyakori szörnyetegek Svájcban. A helyiek Böllima vagy Böögg néven emlegetik. Zürichben minden tavasszal elégetik ennek az ogrénak a figuráját, amely a tél végét és a tavasz eljövetelét jelképezi.
Nem a berni gyermekfaló az egyetlen érdekes szobor Európában. Antwerpen főterén is alszik egy, ismerd meg a történetét az alábbi cikkünkből.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés