Spanyol szimbólum, holland elnevezés: így lett dollár az amerikai pénz!

GettyImages-165615515
Olvasási idő kb. 4 perc

A világ egyik legfontosabb valutája az amerikai dollár, melynek jelét mindenki ismeri – gyakran a gazdagság szimbólumaként –, de miért éppen egy áthúzott S betűvel jelölik az USA pénznemét? Mai Szimbólumvadászunkban a legismertebb pénznem jelének nyomába eredünk.

Megtetszett nekik a holland pénz neve

A gyarmati időszakban számos különböző pénznem volt forgalomban Észak-Amerikában, melyek közül a spanyol gyarmatokon használt, dél-amerikai ezüstből vert peso bizonyult a legértékállóbbnak és leginkább fizetőképesnek, ezért az európai kereskedők többnyire ezt használták az Újvilággal való üzleteléseik során. Ugyanakkor szintén ismert valuta volt a holland leeuwendaalder, vagyis „oroszlános tallér”, melynek elnevezéséből a hollandul nem beszélő telepesek idővel megalkották a rövidített „dollár” elnevezést, amit máig használnak a napjainkban meglehetősen erős valutára.

Az oroszlános tallér a 18. század második felére kikopott a használatból, a név azonban annyira népszerű maradt, hogy amikor a győztes függetlenségi háborút követően a Kontinentális Kongresszus saját valuta bevezetése mellett döntött, az amerikai dollár elnevezést választották. 

A pénznem jelölésére azonban a másik jól ismert valuta, a spanyol peso szimbólumát ($) alkalmazták,

ami a nemzetközi kereskedelemben akkor már évszázadok óta ismert és bejáratott volt.

A spanyol címer vagy a kereskedők rövidítése adta az ötletet?

18. századi spanyol–amerikai érme Héraklész oszlopaival
18. századi spanyol–amerikai érme Héraklész oszlopaivalHoberman Collection / Getty Images Hungary

De vajon hogyan keletkezett a dollárjel, vagyis eredetileg pesojel? A leggyakoribb magyarázat szerint a kereskedők a pesos vagyis többes számú „pesók” rövidítéseként ps jellel illették a pénznemet, idővel azonban a felső indexbe tett s betű lejjebb csúszott és átalakult, így jött létre a ma ismert $. Egy másik teória úgy véli, a (kétszer) áthúzott S betű a spanyol királyi címerben található, a mitológiai Héraklész oszlopait jelképező szimbólumból ered, amely az észak-amerikai gyarmatokon használt pénzérméken is szerepelt, a Föld két félgömbje mellett, S alakú szalaggal átfogva. A kereskedők a könnyebbség kedvéért a peso név leírása helyett ezt a szimbólumot használták, mely idővel sima áthúzott S-re egyszerűsödött.

Megint mások úgy gondolják, az áthúzott S betű a pénzveréshez használt ezüst kitermelési helyét, a bolíviai Potosí bányáit jelölő, szintén az érméken szereplő P T S I betűk átalakításából jött létre. Az amerikaiak körében népszerű legenda, miszerint a dollárjelben eredetileg az U és az S betűk (United States = Egyesült Államok) szerepeltek egymásra vagy egymás fölé írva, az U két vonala azonban idővel beleolvadt az S alsó görbéjébe, így csak a két vonal maradt. Ezt a teóriát Ayn Rand írónő híres-hírhedt regénye, a Veszett világ (Atlas Shrugged) tette különösen ismertté az 1950-es években, azonban rácáfol a tény, miszerint a dollárjel (pesojel) már jóval az amerikai dollár megszületése előtt létezett.

A dollárjel napjainkban gyakran a fényűzés szimbóluma
A dollárjel napjainkban gyakran a fényűzés szimbólumaER Productions Limited / Getty Images Hungary

A vonalak száma nem számít a dollárjel szimbólumánál

Egy vonal vagy két vonal? A kétféle verzió között valójában semmilyen lényeges különbség nincsen, és mindkettőt a kezdetektől, az 1780-as évektől ugyanúgy használják az Egyesült Államokban, az általánosan elfogadott konszenzus szerint csupán ugyanannak a szimbólumnak kétféle grafikus ábrázolásáról van szó. A $ jel egyébként nemcsak az amerikai dollárt, de számos egyéb valutát is jelöl, például az ausztrál dollárt, a brazil reált, a mexikói pesót és a nicaraguai córdobát. A különböző pénznemeket általában az $ elé írt betűvel különböztetik meg egymástól hivatalosan, az előbbi felsorolásban szereplők jelölése például: A$, R$, Mex$, illetve C$.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek