Mi az a barna vaj, és hogyan érdemes használnod? Már mutatjuk is!

Sajnos a hagyományos vajtól minden finomabb a süteményektől a szószokon át a zöldségköretekig. A barna vaj ezt csak fokozza, mert különleges, diós-mogyorós aromákkal gazdagítja az azt kiérdemlő fogásokat.

Krumplipüré, rántotta, mártások és párolt zöldségek... mindegyikhez illik az extra aromákkal felturbózott barna vaj, ami tényleg isteni, ám a vele való sütés nem olyan egyszerű. Nem elég egyszerűen kicserélni rá a hagyományos olvasztott vajat, mert az gyakran kissé száraz és törékeny süteményeket eredményez – írja a TheKitchn. Természetesen az íz így is kellemes lesz (sőt), de az állag ilyenkor nem az igazi. Szerencsére van egy egyszerű megoldás a probléma gyors kiküszöbölésére, ami minden sütőben készült receptnél beválik, és megőrzi a megfelelő állagot és ízt. Ráadásul nem kerül semmibe. 

De először ismerd meg a barna vajat!

Az elkészítéséhez nem kell gyakorlott szakácsnak lenned. Kockázd fel a vajat egyenlő méretű darabokra annak érdekében, hogy egyszerre olvadjanak fel és barnuljanak meg. Tedd egy világos színű serpenyőbe, hogy pontosan követni tudd, hogy áll éppen a barnulási folyamat. 

Kis lángon kezdd el melegíteni, és ne hagyd magára. Előbb jó eséllyel habos lesz, majd lassan kicsapódnak belőle apró, barnás területek, ilyenkor már le is veheted a hőt, nehogy megégjen. Amikor még meleg (és nem édességhez akarod felhasználni), zöldfűszereket is adhatsz hozzá. Ha elkészültél, töltsd egy hőálló tálba, hogy ne süljön tovább a meleg serpenyőben. Hagyd kihűlni, és tedd a hűtőbe – itt akár néhány hétig is jól érzi magát, és majdnem biztos, hogy a legújabb kedvenc ízesítőd lesz. 

Így néz ki a barna vaj – hűtőszekrényben sokáig eltarthatod
Így néz ki a barna vaj – hűtőszekrényben sokáig eltarthatodPoppyB / Getty Images Hungary

A barna vaj tökéletes felhasználásának titka

Igazán egyszerű: csak adj hozzá vizet!

Amikor a vaj megbarnul, a benne lévő víz elpárolog, ezért van az, hogy a barna vajjal készült pékáruk gyakran szárazra sikerülnek. A vaj körülbelül 15 százaléknyi vizet tartalmaz, ami nem tűnik soknak, de nagyobb mennyiség esetén meglehetősen sok vizet felejthetsz ki a receptekből, ha a hagyományos vaj helyett barna vajat használsz. Ezért fontos figyelembe venni a barnulásból származó vízveszteséget, hogy a sütemény tésztájában elegendő nedvesség legyen. 

Általános szabály, hogy minden 10-12 deka vajhoz 1 evőkanál vizet kell adnod, miután megbarnult. Ennek legegyszerűbb módja az, ha megvárod, amíg a barna vaj kissé lehűl, és egyszerűen hozzáadod az evőkanál vizet az olvasztott vajhoz, de közvetlenül a tésztához is keverheted. Ne feledd, hogy az online receptek, amelyek kifejezetten barna vajjal készülnek, már figyelembe veszik a vízveszteséget, vagyis ha a recept eleve barna vajat kér, akkor a pluszvizet már nem kell hozzákeverned. De ha a jobb íz kedvéért lecseréled a receptben lévő vajat barnára, akkor figyelj erre trükkre!

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek