Ezek a bankjegyek tényleg különlegesek, vagyonokért kelnek el aukciókon

Pásztor Liliána
GettyImages-860933744
Olvasási idő kb. 3 perc

Bár a világ egyre inkább a digitális fizetés felé halad, a papírpénzek iránti szenvedély nem csillapodik, különösen, ha ritka vagy történelmi jelentőségű darabokról van szó. Egyedi sorozatszám, híres személy portréja vagy egy rég elfeledett ország pénze: mind olyan jellemzők, amelyek a névérték sokszorosára emelhetik egy bankjegy árát.

Először 2024-ben került III. Károly király arcképe a bankjegyekre, már az első példányok rekordáron keltek el. A Spink & Sons aukciósház által szervezett jótékonysági aukción több mint 914 ezer fontért keltek el az új pénzek. A licitek fókuszában az alacsony sorozatszámú bankók álltak: például egy HB01 00002-es sorszámú 10 fontos 17 ezer fontért (8,13 millió forint) talált új gazdára, de az olyan különleges számokkal, mint a 88 vagy a 888,  eláttott  5 fontos bankjegyért is több ezer fontot fizettek. A bevételt tíz brit jótékonysági szervezet között osztották szét, köztük a WWF és a Trussell Trust élelmiszerbank-hálózat.

A legkülönlegesebb bankjegyek

A világ eddigi legdrágább bankjegye az 1890-es években kibocsátott amerikai „Grand Watermelon” névre hallgató ezerdolláros, amelyet 2018-ban 2,04 millió dollárért (több mint 700 millió forint mai konverzió szerint) árvereztek el. A becenév a bankjegyen szereplő nagy, zöld, dinnyeszerű nullákra utal. Mindössze hét ismert példánya létezik, a legtöbb közgyűjteményben van, így a gyűjtők versenye hatalmas volt ezért a példányért.

A legkülönlegesebb bankjegyek csillagászati árakon kelnek el az aukciókon
A legkülönlegesebb bankjegyek csillagászati árakon kelnek el az aukciókonAlex Wong / Getty Images Hungary

2022-ben egy 1913-ban kibocsátott első ausztrál egyfontos bankjegy 250 ezer ausztrál dollárért (57 millió forint mai átváltás szerint) cserélt gazdát. Ez volt az első, az ausztrál kormány kibocsátotta bankjegy, amely az aláírók, illetve a különleges sorszám miatt számít ritkaságnak

Érdekesség, hogy nem csak a történelmi vagy alacsony sorszámú bankjegyek kapósak. Egy-egy nyomdai hiba, mint például fejjel lefelé nyomtatott portré vagy elcsúszott nyomtatás, szintén aranyat érhet. Egy kanadai, 1870-ben nyomtatott kétdolláros bankjegy 360 ezer amerikai dollárért (127 millió forint) kelt el egy aukción, amit a tökéletes állapotának köszönhetett.

Gyűjtés a digitális korban

Gregory Edmund, a Spink & Sons szakértője szerint a készpénzhasználat visszaszorulása ellenére a bankjegyek gyűjtése egyre népszerűbb. A ritka papírpénzek nemcsak esztétikai értékkel bírnak, hanem egy-egy korszak lenyomatai is. A gyűjtők számára egy alacsony sorozatszám vagy egy történelmi jelentőségű darab igazi kincs lehet, akár egy kriptovalutával szemben is.

Ha kíváncsi vagy rá, melyik magyar pénz éri az egymilliószorosát, tekintsd meg  ezt a cikkünket  is!

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek