A világ legdrágább balettcipőiből itt évente 7000 pár elfogy

spicc-cipo
Olvasási idő kb. 3 perc

A balett-táncosok legfontosabb eszköze (saját testükön kívül) a sokak számára fájdalmasnak tűnő spicc-cipő. Így a profi színházaknak mindent meg kell tenniük azért, hogy ezek tökéletesek legyenek.

New York City Ballet majdnem évi egymillió dollárt (355 millió forintot) költ balettcipőkre, melyek gondosan, kézzel készülnek el a londoni Freed manufaktúrában. A Freed a világ egyik vezető balettcipő-gyártó cége, ahol a mai napig több ezer táncosra készítenek egyedileg szabott cipőket. A napi 2500 legyártott termék később a világ különböző pontjain, köztük a brit Királyi Balettben és a Párizsi Operában kel táncra.

Az intenzív próbák végére viszont a spicc-cipők teljesen elhasználódnak, nem is beszélve a több hetes előadássorozatokról, amelyek során van, hogy a táncosok minden este új cipőbe kell bújjanak, így a New York City Ballet táncosai akár 7000 pár spicc-cipőt is elhasználnak évente, ami igencsak költséges.

A balettcipők minősége és állapota nagyon fontos nemcsak a produkció sikeressége, de a táncosok egészsége szempontjából is. Míg a balerina spiccen van, a lábfejére és bokájára eső nyomás akár 12-szerese lehet saját súlyának, szóval ha a cipő már csak egy kicsit is rosszul illeszkedik a táncos lábára, az kifejezetten balesetveszélyes lehet. Így a színházak nem spórolhatják meg a rengeteg kézzel készült cipő elhasználását.

A gondos elkészítés ellenére a spicc-cipőt még a balerináknak is be kell törniük, hogy saját lábukra igazítsák őket. (A képen Carulla Leon Jessica-t a Nemzeti Balett táncosát látjuk.)
A gondos elkészítés ellenére a spicc-cipőt még a balerináknak is be kell törniük, hogy saját lábukra igazítsák őket. (A képen Carulla Leon Jessica-t a Nemzeti Balett táncosát látjuk.)Trenka Attila / Index

Már száz éve is így készültek a balettcipők

A világhírű balett-táncos, Anna Pavlova 20. század eleji találmánya (a bőr talp, mely segít kitámasztani a táncos lábát) óta a spicc-cipők szinte alig változtak, ugyanúgy kemény orrú, rózsaszínű szaténnal befedett lábbelik. 

Hatékonyabb megoldás is létezik

Ugyanakkor bizonyos cégek, például a New York-i Gaynor Minden (mely márkát egyébként a Magyar Nemzeti Balett táncosai közül is sokan használják), már törekednek rá, hogy modernizálják a balettcipőket, és úgy gondolják, kevésbé fájdalmasra is el lehetne készíteni őket.

Eliza Minden, a Gaynor Minden társalapítója és vezető tervezője szerint a balerinák spicc-cipőit a többi sportoló ruházatához hasonlóan kellene modernizálni:

A balett-táncosok elit sportolók, nem kellene, hogy ők is részesüljenek a modern anyagokból?

Ráadásul ezeket ötször annyi ideig lehet használni, mint a hagyományos spicc-cipőket, így a társulatoknak sem kell annyi új cipőre kiadnia. 

Ha kíváncsi vagy, mi történik a balettcipőn belül, olvasd el ezt a cikkünket!

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek