Van olyan süteményrecepted, amit álmodból felébresztve is tudsz? Nem azért, mert olyan egyszerű, hanem mert annyira finom, és olyan gyakran készíted közkívánatra – mint én ezt a sütit. Ez az almáspite-recept a családunkban anyáról lányára öröklődik, nem csoda, hogy ez volt az első sütemény, amit egyedül is el tudtam készíteni már tízéves koromban. Viszont nem volt még senki, aki kóstolás után ne kérte volna el a receptet.
Ez egy vasárnapi sütemény. Ennek neki kell állni, ezt nem lehet tíz perc alatt összedobni. Annyira vasárnapi egyébként, hogy rendszerint hétfőre már nem is marad belőle egy morzsa sem.
A hozzávalók is kőbe vannak vésve, soha nem cserélem a margarint vajra, és nem teszek bele vaníliás cukor helyett vaníliakivonatot – mivel a nagymamámnak alighanem sosem volt otthon vaníliakivonata. Ha bármit változtatnék, eltűnne a biztonságos, megszokott íz, és ezt nem kockázatom meg.
Hozzávalók
A tésztához
- 50 dkg finomliszt
- 1 ek vaníliás cukor
- 1 csomag sütőpor
- 15 dkg kristálycukor
- 25 dkg margarin (oké, aki nem a családunk tagja, használhat vajat)
- 1 darab tojás
- tejföl annyi, hogy összeálljon a tészta, és ne morzsálódjon
A töltelékhez
- 1 kg savanykás alma
- 20 dkg kristálycukor
- 1 ek őrölt fahéj
- 1 marék búzadara
A kenéshez
- 1 tojás sárgája
Elkészítés:
1. A szárazanyagokat (liszt, cukor, vaníliás cukor, sütőpor, só) kimérem egy tálba, jól összekeverem
2. Összemorzsolom a margarinnal
3. Beleteszem a tojást, és annyi tejfölt, amennyitől összeáll. Ez a konyha hőmérsékletétől és a liszt minőségétől is függ, a semennyi és a két púpozott evőkanál között szokott változni.
4. Ha összeállt a tészta, kész is van. Letakarom és beteszem a tállal együtt a hűtőbe.
5. Közben elkészítem a tölteléket. Az almát meghámozom, majd lereszelem. Nem szoktam felvágni, hanem körbereszelem a csutkáját, úgy sokkal gyorsabban megy. Mire ezzel elkészülök, a tészta ki is pihente magát a hűtőben. Bekapcsolom a sütőt 180 fokra, légkeveréssel.
6. A tésztát kettéosztom, és az egyik felét deszkán, sodrófával tepsiméretűre nyújtom. A kinyújtott tésztát rácsavarom a sodrófára, és áthelyezem a tepsire úgy, hogy pont befedje. Ha nem jött össze, nem baj, odanyomkodhatjuk a kezünkkel is, vagy kipótolhatjuk a túlcsorgó részekkel. Végső esetben kilisztezett sütőpapíron is nyújthatjuk a tésztát, akkor azzal együtt fordíthatjuk bele a tepsibe, majd a papírt lehúzzuk a hátáról, mint egy matricát.
7. A tésztát egyenletesen megszórjuk a búzadarával, ez fogja felszívni az alma levét.
8. A reszelt almából kicsavarjuk a levet a markunkkal, és egyenletesen eloszlatjuk. Az almalevet igazságosan elosztjuk a jelenlévők között, és megisszuk.
9. Az almára egyenletesen rászórjuk a 20 dkg kristálycukrot, majd rászórjuk a fahéjat is. A fehér cukorágyon szépen látszik, hogy hova jutott már a fűszerből.
10. Kinyújtjuk a tészta másik felét is, és befedjük vele a sütit. A tetejét megszurkáljuk, hogy a gőz el tudjon távozni, és megkenjük tojássárgájával.
11. 180 fokon, légkeveréssel az én sütőmben nagyjából 25 perc alatt sül meg.
12. Hagyjuk kissé hűlni, és csak azután szeleteljük.