Szinte nap mint nap lehet hallani olyan átverésekről, amikor ismert cégek, vállalatok, közműszolgáltatók, intézmények nevével élnek vissza bűnözők. Gyakori az a megoldás is, hogy csalók lemásolnak egy népszerű weboldalt, és annak segítségével próbálják kicsalni emberek pénzét vagy banki adatait. Ilyen átverés áldozata lett egy salgótarjáni nő is – derül ki a Nógrád Vármegyei Hírportál cikkéből. Mutatjuk, mire kell figyelni.
Nem vette észre, hogy csaló webáruházban jár
A salgótarjáni nő már többször vásárolt korábban az eMAG-tól, így egyáltalán nem gyanakodott, amikor rákattintott egy hivatkozásra, amely a webáruházba irányította, ahol egy régóta keresett termékre bukkant – ő legalábbis úgy hitte, hogy az eMAG weboldalán jár. A rosszindulatú oldal ugyanis a megszólalásig hasonlított a webáruházra, a dizájn, a nyelvezet, valamint a megrendelés folyamata sem utalt arra, hogy valami nem stimmelne.

Így a nő meg is vásárolta a kívánt terméket – gyanút csak akkor fogott, amikor a bankjától nem érkezett megerősítő SMS a vásárlásról, ám az összeget ennek ellenére levonták számlájáról. Sőt, visszaigazoló e-mailt sem kapott a webáruháztól.
Ekkor vizsgálta meg alaposabban a férjével közösen az oldalt, és jött a hidegzuhany. Ekkor már ugyanis feltűntek olyan apróságok, amelyek elsőre elkerülték a figyelmét: irreálisan alacsony árak, hiányzó menüpontok, inaktív hirdetések. A netbankban az is kiderült, hogy a vásárlás ellenértekét egy amerikai cég kapta meg.
Érdemes tanulni a salgótarjáni nő esetéből. Noha nem mindig könnyű kiszúrni az átveréseket, az alábbi sajátosságokra érdemes figyelni:
- nem túlságosan alacsonyak-e a webáruház árai
- nincsenek-e magyartalan, helytelen megfogalmazások
- nem kéri-e az oldal előre utalással a vásárlás ellenértékét
- minden esetben érdemes ellenőrizni a weboldal url-jét
- érdemes rákeresni a weboldal nevére
Ezeknek az elővigyázatossági intézkedéseknek a betartásával a csalások jelentős része kiszűrhető. Tovább segíthet, ha virtuális bankkártyát használsz, ha sose vásárolsz nyilvános Wi-Fi hálózatról, valamint fontos, hogy az első gyanús jelre lépj kapcsolatba a bankoddal, és szükség esetén kérd a kártyád zárolását.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés