Noha nagyjából már egy évtizede működnek Magyarország útjain a fix telepítésű, valamint a változtatható helyű traffipaxok, vagyis a VÉDA Közúti Intelligens Kamerahálózat, máig sok tévhit él a rendszerrel kapcsolatban. A Baranya Vármegyei Hírportál kérdésére az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata most fontos információkat osztott meg a VÉDA működéséről.
Az ideiglenes sebességkorlátozást is ismerik
A leggyakrabban hangoztatott félreértés szerint, amikor egy útszakaszon munkálatokat végeznek, és miattuk ideiglenes sebességkorlátozást vezetnek be, a traffipaxok ezeket nem „ismerik”, hanem továbbra is az eredeti határok alapján mérik be az autósokat. A rendőrség közölte: a sebességellenőrzés során mindig figyelembe veszik az aktuális forgalmi rendet. A hatóság ugyanis a közútkezelő bejelentései alapján, valamint saját észlelés nyomán rendszeresen ellenőrzik az épp érvényben levő korlátozásokat, és ezeknek megfelelően frissítik a VÉDA rendszert.
A munkák megkezdésekor beállítják az ideiglenes értékeket, majd a korlátozások megszűnésével visszaállítják az eredeti határokat.

A lap azt is megtudta, hogy a sebességkorlátozások betartásán túl mást is figyelnek a traffipaxok. Ahogy azt Katona Ágnes szakoktató elmondta: a kamerák figyelik az biztonságiöv-használatot, sőt azt is feljegyzik, ha a vezető a telefonját nyomkodja vezetés közben. Az sem kerüli el a figyelmüket, ha valami nem stimmel a forgalmi engedéllyel, így ezek miatt is szabhat ki bírságot a rendőrség.
Magyarországon 2012 és 2015 között épült ki a VÉDA Közúti Intelligens Kamerahálózat: európai uniós forrásból 160 változtatható helyű és 134 fix telepítésű kamera pásztázza az utakat, az általuk gyűjtött információkat adatfeldolgozó rendszer dolgozza föl. A fentieken kívül észlelik a torlódásokat, adatokat továbbítanak a közlekedők számáról, figyelik a behajtási tilalmak megszegését, a záróvonal átlépését, sőt, a leállósáv és a buszsáv jogosulatlan használatát is.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés