Ezért nem kézbesítik a küldeményeket a postások

GettyImages-1365037441
Olvasási idő kb. 5 perc

Sokszor a postás csak értesítőt hagy a küldemény érkezéséről, rosszabb esetben még azt sem. Ilyenkor 10 munkanap elteltével a levél vagy csomag visszamegy a feladónak, hacsak nem vagyunk elég szemfülesek, és nem érdeklődünk utána magunktól a postán.

A postás mindig kétszer csenget – cseng a fülembe ma is a hajdani legendás film címe. Manapság viszont inkább az okoz bosszúságot, hogy egyszer sem teszi meg ezt, hiába várunk küldeményt. Ehelyett sokszor csak egy értesítő landol a levélládánkban, és zarándokolhatunk a postára, átvenni a nekünk címzett, de ott hagyott pakkot. Majd miután kiálltuk a sorunkat, az üvegablak mögött ülő postai dolgozó rezzenéstelen arccal adja át, mintha az lenne a világ legtermészetesebb dolga, hogy mi dolgozunk meg azért, amiért a kézbesítőt fizetik. A várva várt csomag fölött érzett örömünk pedig félig elillan a felesleges körök és az időpazarlás miatt.

A postás néha meg sem próbálja kézbesíteni a küldeményt

Az Economx egyik olvasója kamerafelvételt is beküldött a lapnak arról, ahogy a postás a kapujukban szöszmötöl az értesítővel, ahelyett, hogy megnyomná a csengőt. A videón az is jól látszik, hogy az udvaron ott parkol egy autó, amiből eleve sejteni lehet, hogy van valaki otthon. A fóti olvasó persze a panaszával nincs egyedül; van, aki még az értesítőt sem kapja meg, így a küldeménye 10 munkanap után „nem kereste” jelzéssel megy vissza a feladónak

Örülhetünk, ha a kézbesítő becsenget a küldeménnyel
Örülhetünk, ha a kézbesítő becsenget a küldeménnyelipopba / Getty Images Hungary

Most tettem panaszt ismételten, azt hiszem 825-ödször. Ajánlott tértis levelet ki se hozza, értesítőt se dob be, és megy vissza a címzettnek

– állítja valaki egy Facebook-posztban azt javasolva, hogy hozzanak létre külön csoportot az elkeveredett leveleknek. 

A postabezárások sem kedveznek

Az elmúlt időszakban történt postabezárások következtében ráadásul egyre kevesebb fiók van, emiatt pedig a megmaradtakban egyre nagyobb a tömeg, illetve távolabb kell menni, ha postára kényszerül az ember. Augusztus elején dolgozói becslések szerint mintegy 90-100 postahivatal húzta le a redőnyt országszerte. Tóth Zsuzsanna, a Postás Szakszervezet elnöke akkor megerősítette, hogy országosan mintegy száz postát érinthetnek a bezárások, elsősorban kistelepüléseken. A Posta honlapján azután újabb lista jelent meg azokról a fiókokról, amelyek szeptember közepétől postapartnerként üzemelnek tovább. 

Egyre-másra zárnak be a posták
Egyre-másra zárnak be a postákWolf Géza

Magyar Posta az anomáliákkal kapcsolatban leszögezte, hogy a kézbesítésre szigorú szabályok vonatkoznak, elvileg csak a jogosult átvevő hiányában hagynak hátra értesítőt. Személyes kézbesítést nem igénylő küldemény esetén lehet magát a levelet a levélszekrénybe dobni. Ez tehát az alapeset, de vannak ennél cifrább ügyek is: a 300 ezer forintot meghaladó kifizetési utalványok vagy a levélszekrénynél nagyobb méretű „nagyalakúnak” nevezett küldemények esetében mindenképp a postára kell elfáradni. Csomagok esetében is előfordulhat ilyen, ha például az MPL-futár nem tudott bejutni a lépcsőházba.

A levélkézbesítőnél ezen esetekben nincs küldemény, csak az értesítő, a küldemény kézbesítésére az értesítőn megadott postahelyen kerül sor

– hangsúlyozta a Magyar Posta, amely azt kéri, hogy ha a szolgáltatásukkal kapcsolatban panasz vagy kérdés van, akkor az érintettek az ügyfélszolgálatukkal vegyék fel a kapcsolatot.

Ha a futár nem jut be a küldeménnyel, akkor is a postára kell érte menni
Ha a futár nem jut be a küldeménnyel, akkor is a postára kell érte menniGeorgijevic / Getty Images Hungary

Ezekben az esetekben muszáj a postára menni a küldeményért

Összefoglalva tehát a következő esetekben kell kirándulást beiktatnunk a postára:

  1. Ha ajánlott vagy tértivevényes levelünk jött, de személyesen nem tudtuk a címünkön átvenni.
  2. Ha rossz a címzés, vagy a házunkban nincs megfelelően kiírva a nevünk.
  3. Ha már megkísérelték átadni a csomagot, de az meghiúsult.
  4. Ha nagy kiterjedésű vagy súlyos küldeményünk érkezik.
  5. Ha nagy összegű pénzt küldenek.

Utóbbi esetekben a kézbesítő eleve csupán az értesítőt viszi magával, és csak reménykedhetünk, hogy az legalább a megfelelő postaládában landol.

A modern városi élet egyik bosszantó kihívása ez: a hatékonynak tűnő rendszer, amely valahol mégis mindig kisiklik. A csengetés elmaradása csak egy apró jelképe annak, miként változik meg a mindennapi érintkezés, ahogyan mi, felhasználók, egyre inkább elveszítjük a kézbesítőnkkel azt a közvetlen kapcsolatot, amely valaha természetes volt.

Két éven belül már ötször emelt árat a posta. Ha érdekel, hogy most mennyibe kerül a szolgáltatása, ide kattintva erről is olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek