Ha így keres a NAV, ne tedd meg, amit kérnek

csalo-mod-nav sms
Olvasási idő kb. 3 perc

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal nevében küldenek sms-t az adathalász csalók. Egyetlen kattintással kifoszthatnak.

Adathalász sms-ek érkeztek a napokban többekhez is, melyben látszólag a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) értesítette a címzetteket számlájuk zárolásáról. Az üzenet egy újabb trükk arra, hogy adataid megszerezzék, véletlenül se kattints rá. 

Fenyegető hangvételű, szűkszavú sms érkezett a napokban több olvasónk okostelefonjára is. A meglehetősen velős figyelmeztetésben egy linket is elhelyeztek, melyre kattintva elkerülhető lenne a csak elméletben létező számlazárás. Természetesen az sms-ek valójában nem a NAV-tól származnak, és nem is ez a módja az adóbevallás rendezésének. 

Sms-ben fenyegetnek meg a NAV nevében, ez a legújabb csalástípus
Sms-ben fenyegetnek meg a NAV nevében, ez a legújabb csalástípusDívány.hu

Nem a NAV küldte az sms-eket

A link első pillantásra talán sokakban nem ébreszt gyanút, de a rutinosabb felhasználók annak ellenére tudják, hogy adathalász oldal nyílik meg rá kattintva, hogy a hivatal nevének rövidítése szerepel a linkben. A képen is bemutatott szövegre kattintva érzékeny banki adatokat kér a feladó, látszólag azért, hogy igazold magad, valójában azonban könnyedén bejuthat a netbankodba és hozzáférést kap a számlád tartalmához. 

Mivel az adatok átadása abban az esetben, ha követjük a linken szereplő utasításokat, önkéntes, az is kétséges, hogy az így kicsalt összegeket visszaszerezhetik-e a károsultak. 

Az ehhez hasonló, fenyegető tartalmú üzenetek küldői arra apellálnak, hogy az áldozat megijed a hatóság nevének említésétől és gyorsan próbál tenni az ellen, hogy zárolják a számláját. Amint arra a rendőrség is figyelmeztetett, a kapkodás és a félelem az oka a legtöbb esetben az átveréseknek. 

Így kerülheted el, hogy áldozattá válj

  1. Az ilyen üzenetekben gyakran szerepelnek ékezetek nélküli szavak, vagy a magyar karakterkészletben nem szereplő betűk, illetve helyesírási hibák.
  2. Általában rossz magyarsággal, helytelenül fogalmazzák meg őket.
  3. Legtöbbször külföldi telefonszámról érkeznek ezek az SMS-ek.
  4. Az üzenetben szereplő linkben nem a létező, ismert szolgáltató vagy internetes áruház webcíme, hanem általában egy betűkből és számokból kombinált hivatkozás szerepel.

A rendőrség az egyre terjedő, e-mailben és sms-ben érkező csalások mellett rendszeresen felhívja a figyelmet arra is, hogy még mindig nem áldozott le az offline csalásoknak sem. Ha furcsa hívásunk érkezik, az a legjobb, ha azonnal bontjuk a vonalat, és a telefonáló visszahívásával ellenőrizzük a kapott hír valóságtartalmát. Bűncselekmény gyanúja esetén a 112-es telefonszámon kérhetünk segítséget. 

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek