Döbbenetes adatok az online csalásokról: minden 6. magyar volt már áldozat

utazási csalás
Olvasási idő kb. 3 perc

Az elmúlt év utolsó három hónapjában összesen 8,2 milliárd forintos kárt okoztak a csalók – a magyarok 60 százaléka volt már érintett internetes vagy banki csalásban, 15 százalékot pedig meg is károsítottak.

Noha valamelyest (2,4 százalékkal) csökkent 2024 októbere és decembere között az online visszaélések által okozott kár az előző év azonos időszakához képest, még így is iszonyatosan sok pénzt loptak el a csalók a magyaroktól. A három hónap alatt ugyanis összesen több mint 8,2 milliárd forintot szereztek meg a bűnözők, amelyből közel 2,5 milliárd a bankkártyás, bő 5,7 milliárd forint pedig az elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódott – derül ki a CIB Bank közleményéből.

Telefonon, SMS-ben, e-mailen történik a legtöbb online csalás

Csökkenés csak a kártértékben volt megfigyelhető, a visszaélések száma döbbenetes mértékben, 44 százalékkal 5400-ra emelkedett, ráadásul a bankkártyás visszaéléseknek mind a száma (6,4 százalékkal), mind pedig az összértéke (2,9 százalékkal) nőtt. „Az MNB adataiból jól látszik, hogy a károk nagyobb hányadát változatlanul az elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódó visszaélések okozzák: ezek legnagyobb részénél a csalók

az áldozat internet- vagy mobilbankjához szereznek elérést a károsult valamilyen manipulációja útján,

az ő tevékeny közreműködésével, és utalják vagy utaltatják el a rendelkezésre álló összeget” – mondta Bártfai Gábor, a CIB Bank információbiztonsági vezetője.

Az emberek több, mint fele érintett volt már online csalásban
Az emberek több, mint fele érintett volt már online csalásbanrecep-bg / Getty Images Hungary

A sikeres vagy sikertelen csalások lényegében életünk részévé váltak: a magyar lakosság csaknem 60 százaléka érintett volt már internetes vagy bankok nevével visszaélő csalásban.

Közel minden hatodik (15 százalék) magyar pedig már veszített is így pénzt.

A pénzintézet felmérése szerint a leggyakrabban telefonon (44 százalék), SMS-ben vagy e-mailben (42-42 százalék) keresik meg a csalók az embereket, de nem ritkák a próbálkozások az online piactereken, sőt hamis weboldallal is csaknem az érintettek negyede találkozott már. A mobilalkalmazáson keresztül zajló kísérletek jóval ritkábbak.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek