Az igazi olasz parmezánban az állati eredetű tejoltó enzim rontja el az összképet, de az a helyzet, hogy ha eláruljuk, milyen forrásból származik ez az egyik kedvenc olasz keménysajtunkban, sokan lesznek, akik soha többé nem tudnak majd ugyanolyan szemmel tekinteni a parmezánra.
A parmezán sötét titka

Le kell szögeznünk, hogy az alább leírtak az eredeti olasz módszerrel készített parmezánra vonatkoznak: léteznek olyan, általában saját márkás alternatívái is a sajtfajtának, amelyek esetében nem bajlódnak annyit a tradicionális recept követésével. Ha viszont az eredeti olasz ínyencséget szereted, akkor a lentiek sajnos a valóságot fedik.
Nem húzzuk tovább: az állati eredetű tejoltó enzim tradicionálisan a borjak gyomornyálkahártyájából származik. A levágott borjú gyomornyálkahártyáját kimossák, megszárítják, majd négy-öt napon át lágyítják bórsavban. Borzalmasan hangzik, mégis: ez a valóság.
Más sajtokkal is vigyázni kell
Ha a fentiek olvastán forogni kezd a gyomrod, megértjük. Jó tudni, hogy létezik növényi eredetű alternatívája is az oltóenzimnek: ha ezt használják, azt fel kell tüntetni a sajt csomagolásán. Az ezekkel készült sajtok teljesen vegetáriánusok, és kegyetlenségtől mentesek lehetnek.

Jó tudni, hogy a lenti sajtok is tartalmazhatják ezt az összetevőt:
- Grana padano
- Rokfort
- Gorgonzola
- Ementáli
- Gruyére
- Camembert
Legközelebb tehát nagyon figyelj, ha garantáltan állati eredetű adaléktól mentes sajtot keresel a közértben: könnyen lehet, hogy amit eddig ettél, nem volt az.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés