Retró ízek nyomában: így lett a Negro a torok kéményseprője

Negro cukorka2

Az ismert magyar gyógycukorka, a Negro története izgalmasabb, mint gondolnád.

A Negro, amelynek pontos összetétele a mai napig hétpecsétes titoknak számít, generációk kedvencévé vált. Jávor Pál és Karády Katalin például minden fellépés előtt elszopogatott egy-egy cukorkát. Lássuk, honnan ered a legendás hírű termék, elnevezése miatt jogosan vetülhet-e rá a rasszizmus árnyéka, és mi az, amit tudni lehet gyártásáról.

Így született a Negro

A Negro története egészen a Trianon utáni időkig, 1922-ig nyúlik vissza, amikor a Dreher Antal Serfőző Részvénytársaság egy csokoládé- és cukorkagyárat épített a kőbányai sörgyár mellé, majd jelentős mennyiségű külföldi vendégmunkás alkalmazásával keménycukorka-gyártásba kezdett. A munkások között volt az olasz Pietro Negro is, aki állítólag egy véletlennek köszönhetően „találta fel” a cukorkát. Innen már sejthető, hogy a termék elnevezésben semmiféle rasszista felhang nincsen, és csupán a névadó személye köszön benne vissza.

A Negro plakátja 1939-ből
A Negro plakátja 1939-bőlLissák Tivadar / FORTEPAN

Visszatérve a történetre, Negróra hárult a feladat, hogy újrahasznosítsa a savanyú cukorka gyártása során keletkező törmeléket. Amikor azonban a gyárban megpróbálták visszaolvasztani azt az eredeti termékbe, romlott a minősége: az így készült cukorkák túl ragadósak lettek. Negro vélhetően ezért döntött úgy, hogy ánizzsal és mentollal ízesítse, ezzel egy

teljesen új receptet hozva létre.

A már Törökországban gyártott cukorka összetételét ma is titokként kezelik. Csak annyit lehet tudni, hogy az ánizson és a mentolon kívül az édesgyökér íze érződik rajta. Hogy tényleg gyógyhatású-e, azt nehéz megmondani, mindenesetre mindhárom említett összetevőnek van köhögéscsillapító tulajdonsága.

Hivatalosan kemény cukorka

Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője a Dívány kérdésére elmondta, a hivatalosan a kemény cukorkák közé sorolt Negro jellegzetes, hagyományos ízét valóban a mentol és az ánizs adja. „Manapság már többféle ízesítésben is kapható. Olyan változatok is vannak, amik a néven túl más hasonlóságot nem nagyon mutatnak az eredeti termékkel.”

A szakember szerint a többi kemény cukorkához hasonlóan a Negrónál is a cukor az alap, melyből a gyártás során oldatot készítenek, majd glükózsziruppal keverik össze, aminek fontos szerepe van a megfelelő állomány kialakítása szempontjából. Másfelől nézve viszont ez az összetevő is csak cukor.

Az oldatot ezután besűrítik (víztartalmát a kezdeti kb. 20 százalékról 1-2 százalékra csökkentik), és ízesítik. Az így elkészült sűrű masszát már csak formázni kell, illetve amennyiben a termék tölteléket is tartalmaz, azt is ekkor adják hozzá „Fogyasztásánál érdemes figyelembe venni magas cukortartalmát, ami 70 százalék feletti is lehet” – tette hozzá Traszkovics Zsolt.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek