Rémálom karácsonyi ajándék helyett – így verik át a magyar vásárlókat a csalók

karacsony-vasarlas-1406106265
Olvasási idő kb. 3 perc

A magyarok túlnyomó többsége tervez az interneten keresztül vásárolni karácsonyi ajándékot az ünnepek előtt. Ilyenkor a csalási kísérletek is megsokasodnak, érdemes hát tisztában lenni a bűnözők leggyakoribb módszereivel.

Kevés az olyan magyar, aki nem vásárol az ünnepekre online: a Visa friss kutatásából kiderül, hogy a megkérdezettek 97 százaléka szerez be ajándékot a neten. Juhász Katalin, a Visa regionális termékfejlesztési vezetője kiemelte: a legfontosabb, hogy védjük a bankkártyaadatainkat, belépési kódjainkat, és csak biztonságos helyeken használjuk ezeket. 

Így vernek át a karácsonyi vásárlásnál

Annál is inkább érdemes körültekintően eljárni, mert a csalók folyamatosan újabb és újabb módszereket találnak ki. Tízből négy válaszadó azt mondta, hogy nem biztos abban, hogy minden online csalási módszert ismer és felismer. Az átverések elterjedtségét mutatja, hogy 46 százaléknál már próbálkoztak csalók, 17 százaléknál pedig sikerrel is jártak.

Egy kis elővigyázatossággal a karácsonyi vásárlások során is biztonságban tudhatjuk a pénzünket
Egy kis elővigyázatossággal a karácsonyi vásárlások során is biztonságban tudhatjuk a pénzünketSuriyawut Suriya / Getty Images Hungary

A leggyakrabban a következő átverések jártak sikerrel:

  • e-mailben vagy SMS-ben kapott hamis link (26 százalék)
  • nem létező termék megvásárlása (24 százalék)
  • hamis weboldalon megadott banki adatok (18 százalék)

Bizonyos elővigyázatossági és biztonsági szabályok betartásával persze nagy mértékben meg lehet nehezíteni a bűnözők dolgát a karácsonyi időszakban is. Sonjic László, az OTP Bank Biztonsági Igazgatóságának vezető tanácsadója szerint érdemes minden vásárlás előtt megbizonyosodni arról, hogy valóban a megfelelő weboldalon járunk – a legbiztosabb, ha betűről betűre ellenőrizzük az URL-t, hiszen már egyetlen karakternyi eltérés is elegendő ahhoz, hogy a csalók ellopják a pénzünket.

Fontos, hogy sose utaljunk pénzt ismeretleneknek, és ne telepítsünk programot kérésükre. Akkor se, ha banki ügyintézőnek vagy rendőrnek mondják magukat. Ne kattintsunk üzenetben érkező linkre, bármivel is fenyegetnek: bankkártya letiltásával, lejáró előfizetéssel, csomag érkezésével. Inkább ellenőrizzünk minden üzenetet, értesítést többször, és ha kétségek merülnek föl bennünk, ne tegyük meg, amit kérnek tőlünk, inkább szakítsuk meg a hívást. Az is segíthet, ha alacsonyra állítjuk a vásárlási és az átutalási limitünket. Így, ha mégis csalás áldozataivá válunk, csökkenthetjük a bennünket ért kárt.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek