Ezért veszélyes, ha rosszul tárolod a fogkeféd

GettyImages-697648448
Olvasási idő kb. 4 perc

A legtöbb ember egyáltalán nem foglalkozik a fogkefe tárolásának kérdésével, vagy ha mégis, akkor rosszul csinálja.

Bármilyen fogkefét is használsz, biztos lehetsz benne, hogy tele van baktériumokkal, amelyek többségében a szádból származnak. Erre a megállapításra jutottak a témában végzett kutatások is. Egy összegző elemzés szerint a fogkefén minden használat után jelentős mennyiségű baktérium halmozódhat fel. Sőt mi több, ha betegséget (pl. ínybetegséget vagy ajakherpeszt) okozó mikrobák vannak a szádban, azok szintén a fogkefédre kerülnek, de hiába is akarnád, szinte lehetetlen maradéktalanul eltávolítani őket. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy egy fogkefe minél inkább elhasználódik, annál több kórokozó telepedhet meg rajta.

Mennyire veszélyesek a fogkefén lévő baktériumok?

A jó hír, hogy a szájból a fogkefére kerülő baktériumok a legtöbb esetben nem hordoznak számottevő kockázatot az egészséges emberekre nézve. A hangsúly itt az egészségesen van. A vérzési rendellenességben szenvedők és az immunszupprimált betegek például ilyen szempontból fokozott rizikónak vannak kitéve. Számukra mindenképpen érdemes orvosuk tanácsát is kikérni a megfelelő szájhigiéniai rutin kialakítása érdekében.

A fogkefét érdemes minden használat után leöblíteni
A fogkefét érdemes minden használat után leöblíteniHalfpoint Images / Getty Images Hungary

Mi a legjobb módszer a fogkefe tárolására?

A legtöbb, ami tehetsz, hogy hagyod a fogkeféd a szabad levegőn megszáradni. Az ajánlások általában azt szorgalmazzák, hogy a fogmosás után először öblítsd el a fogkefét csapvízzel. Ez nem távolítja el a baktériumokat, de legalább megszabadít a fogkrém maradványaitól és minden egyéb olyan szennyeződéstől, amely a száradási folyamat útjában állhat.

A fogkeféd tárold egy nyitott tartóban, hogy függőlegesen állva megszáradhasson a levegőn. Ha a baktériumok kiszáradnak, nem tudnak elszaporodni.

Amennyiben viszont a fogkeféd egy zárt tartóba kerül, vagy kupakot teszel rá, azzal csak a baktériumok elszaporodását segíted elő. Egy kevés kórokozót ugyan távol tarthatsz vele, de sokkal kevesebbet, mint amennyi belül marad.

Néhány további tipp a fogkefe helyes tárolásához:

  • Ne osztozz a fogkeféden másokkal (hiszen a betegséget okozó mikrobákkal megfertőzhetitek egymást).
  • Ugyanebből az okból ne hagyd, hogy a fogkeféd mások fogkeféjével érintkezzen.
  • Körülbelül 2-3 havonta, vagy ahogy elkopik, cseréld le a fogkefédet. Minél jobb állapotban van, annál hatékonyabban tisztítja a fogakat (és annál kevesebb baktérium marad rajta).
  • Ha nem hagy nyugodni a baktériumok jelenléte, áztasd a fogkefédet szájvízbe vagy 3 százalékos hidrogén-peroxidba. Ettől akár 85 százalékkal is csökkenhet a számuk.
  • Ne próbáld a mikróban vagy a mosogatógépben megtisztítani a fogkefét. Ez elpusztíthatja a baktériumokat, de cserébe károsíthatja a fogkefe felületét.

Hogy mennyire jó ötlet UV-fényes sterilizátort használni a fogkefe fertőtlenítéséhez, arról megoszlik a szakértők véleménye is. Egyes álláspontok szerint ezek a termékek szintén károsíthatják a fogkefék anyagát.

Úgy kell tárolni, hogy szabadon szellőzhessen
Úgy kell tárolni, hogy szabadon szellőzhessenOscar Wong / Getty Images Hungary

Igaz, hogy székletmaradványok lehetnek a fogkefén?

Korábbi hírek szerint a vécé lehúzásakor apró székletmaradványok kerülhetnek a levegőbe, amelyek aztán leszállnak a helyiségben lévő tárgyakra, így a fogkefékre is, ami higiéniai szempontból nem túl szerencsés. A vonatkozó tudományos eredmények ugyanakkor elég hiányosnak mondhatók. Bár egy tanulmány potenciálisan a székletből származó baktériumok nyomait mutatta ki egy közös használatú fürdőszobában lévő fogkefék 60 százalékán, ebben a vizsgálatban nem volt kontrollcsoport, a helyiségen pedig összesen 9 ember osztozott.

Kiderült az is, hogy a székletből származó baktériumok gyakrabban telepednek meg a szájvízben leöblített fogkeféken, ami arra utalhat, hogy az áztatásos módszer nem a leghatékonyabb módja a mizofóbia enyhítésének. Akár vannak székletmaradványok a fogkefén, akár nincsenek (a biztonság kedvéért nem árt, ha lehúzása előtt lecsukod a vécé fedelét), annyi bizonyosan kijelenthető, hogy jobban megéri a szabad levegőn hagyva kiszárítani a kórokozókat, mint egy zárt térben „keltetni” őket. Ha úgy tetszik, a fogkeféd tárolhatod egy másik helyiségben is, de ügyelj rá, hogy ott se legyenek rejtett kórokozók a közelében.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek