Közel félmillió, 494 ezer fizetési felszólítást kezdeményeztek tavaly lejárt tartozások miatt a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) adatai szerint. Ez 17,6 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A magyarok fizetési hajlandósága 2024-ben magasabb volt, mint 2023-ban: 3 százalékkal kevesebben vitatták a követeléseket, amelyeket a leggyakrabban mobil- és közműcégek indítottak.
Noha a MOKK adatai szerint a meghagyások túlnyomó többsége jogos volt, hiszen az összes követelésnek mindössze 5,5 százalékát vitatták, a szakértő szerint nem érdemes automatikusan fizetni. Szécsényi-Nagy Kristóf, a MOKK jogi ügyvezetője szerint
mindenképp érdemes átvenni a meghagyást,
hiszen így több idő van a dokumentum tartalmának megismerése után döntést hozni és reagálni. A kézhezvételtől számítva ugyanis ilyenkor tizenöt nap áll rendelkezésre, míg nem átvett meghagyás esetébe a küldeményt a kézbesítés második megkísérlését követő ötödik munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni. A jogerőre emelkedést tehát így nem lehet elkerülni.

Ezért fontos átvenni a fizetési felszólítást
Márpedig a felszólítás részleteit fontos megismerni, hiszen csak így lehet megállapítani, hogy valóban kell-e fizetni. „Ha valaki bármilyen okból nem ért egyet a követeléssel, például már kifizette vagy elévült a tartozás, esetleg többet kérnek tőle, mint amennyivel tartozik, feltétlen mondjon ellent a határidőn belül egy közjegyzőnél” – emelte ki Szécsényi-Nagy Kristóf.
Roppant fontos szabály, hogy az elévülésről a címzettnek kell megbizonyosodnia. Ha ugyanis egy tartozás elévült, az nem jelenti azt, hogy nem lehet jogosan követelni: egy szolgáltató küldhet fizetési felszólítást, sőt fizetési meghagyás kibocsátását is kérheti a közjegyzőtől, vagy akár még peres eljárást is indíthat.
Ilyenkor mindig az adósnak kell hivatkoznia az elévülésre, azt ugyanis sem a sem a közjegyző, sem a bíróság hivatalból nem vizsgálhatja. Ha valaki nem hivatkozik az elévülésre, az olyan, mintha elismerte volna a tartozást.
Amennyiben valaki nem vitatja a követelést, de nincs elég pénze azt kifizetni, akkor kérelmezheti a részletfizetést, illetve a halasztott fizetést. Ehhez nyilatkoznia kell a vagyoni helyzetéről, hogy mérlegelhesse a közjegyző: részleteiben meg tudja-e fizetni az illető a tőle követelt összeget, vagy néhány hónap haladék után képes lesz-e erre. Az ellentmondáshoz hasonlóan erre is a fizetési meghagyás kézhezvételétől számított tizenöt napon belül van lehetőség: szóban bármely közjegyzőnél vagy levélben az eljáró közjegyzőnél, valamint elektronikus iratbeadásra kötelezett személyek esetében a MOKK FMH rendszerén keresztül.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés