Fa vagy műanyag: vajon melyik vágódeszka vagy keverőkanál a higiénikusabb? Vannak, akik a műanyagból készült konyhai eszközök mellett teszik le a voksukat, mondván, hogy azokat könnyebb tisztán tartani. Egy kutatás azonban bebizonyította, hogy tévedés azt gondolni, hogy a fából készült konyhai tárgyakat gyakran sokkal inkább mentesek a baktériumoktól, mint a műanyag társaik.
Mi a baj a fakanállal?
Sok háziasszony nem szeret kézzel mosogatni, ezért egyáltalán nem rajong azokért a konyhai eszközökért és edényekért, amelyeket nem lehet mosogatógépben elmosogatni. Vannak, akiknek semmi gondjuk nincs azzal, ha a saját kezükkel kell megtisztítani a tányérokat, a poharakat, az evőeszközöket és a serpenyőt, ennek ellenére mégis jobban szeretik a mosogatógépre bízni a piszkos munkát, mondván, a gép alaposabban mosogat.

Akár mosogatógép-párti valaki, akár nem, a fából készült konyhai eszközök megosztják a háziasszonyok táborát. Különösen igaz ez az ősrégi fakanálra, amitől sokan ódzkodnak, ugyanis egészségügyi szempontból aggályosnak érzik, és azt gondolják, hogy a fában jobban megülnek a baktériumok, valamint tartanak attól, hogy ha ugyanazzal a fakanállal kavarják a palacsintatésztát, amivel előzőleg a pörköltet keverték, akkor átviszik az egyik étel aromáját a másikba.
Ellenben mások épp a fakanálra esküsznek, mert az masszív, van, hogy évtizedekig is használható, és kíméletes is az edényekkel. De vajon kinek van igaza?
Fakanállal sem veszélyesebb a főzés, ha erre is ügyelünk
Szakértők szerint fakanállal sem veszélyesebb a főzés, ha azt megfelelően tisztán tartjuk. Ha ügyelünk arra, hogy használat után azonnal mosogatószeres forró vízzel elmossuk, akkor a rajta lévő mikroorganizmusok nagy részét el is távolítjuk. Ám ahhoz, hogy teljesen csíramentes legyen a fakanál, és ne szaporodjanak el a rajta maradt kórokozók, nagyon fontos, hogy mosogatás után a kanalat teljesen megszárítsuk, ugyanis a baktériumok a nedves közegben nagyobb eséllyel élik túl még az alapos mosogatást is.

Ha azonban a fa kiszárad, a baktériumok elpusztulnak.
A fakanál öntisztításra is képes
Talán kevesen tudják, hogy bizonyos fafajták, például a tölgy, a fenyő és a cseresznyefa magas koncentrációban tartalmaznak természetes antimikrobiális vegyületeket. Az ezekben lévő tanninok hatékonyan meggátolják a kórokozók elszaporodását.
Ha azonban mégis megtörténik a „baj”, és a mikroorganizmusok a gondatlan tisztítás miatt bejutnak a fába, akkor sem fognak minket megbetegíteni, mert a fába ragadt baktériumok végül elpusztulnak, hiszen a fa természetes módon képes az öntisztításra. Mindez persze csak akkor igaz, ha nem hagyjuk túl sokáig ázni, és megfelelő módon kiszárítjuk a fakanalat.

A sérült eszközöktől pedig jobb megválni, mert ezeket már nehéz valóban megfelelően tisztán tartani, és a repedésekbe beülő ételmaradékok a mosás ellenére is megmaradnak, és így a kórokozók melegágya lesz a fakanál.
Így lesz higiénikus a fakanál
Annak érdekében, hogy a fakanál biztonságos és higiénikus konyhai eszköz legyen, az előbb említetteknek megfelelően használat után azonnal mossuk el tisztítószeres forró vízzel, és legalább egy napig hagyjuk száradni a szabad levegőn.
Mosogatógépbe ne tegyük, mert a magas hő hatására a fából készült eszközök elvetemedhetnek vagy megrepedhetnek, ami megnehezíti a tisztításukat, és így nagyobb eséllyel szaporodnak el rajtuk a baktériumok.
Vannak olyan élelmiszerek, amelyeket jobb, ha főzés előtt megmosunk.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
Nem tanácsos fertőtlenítőszerekkel sem tisztítani a fából készült konyhai eszközöket, mert a fa magába szívja a vegyszert, ami káros az egészségre.