Nagyon értékes húszezeresek is vannak forgalomban – a roppant ritka bankjegyek akár több millió forintot is érthetnek – derül ki a Somogy Vármegyei Hírportál beszámolójából.
Érdemes hát időről időre megvizsgálni a pénztárcánkban lapuló bankjegyeket, hátha akad közöttük ritkaságszámba menü húszezres. Minden papírpénznek van sorszáma – ettől egyediek a bankjegyek. A kezdő betű az azonos címletek minden példányán ugyanaz, a második betű és az utána következő hét szám viszont más és más.

Nagyon kevés ilyen bankjegy készül
„A Magyar Nemzeti Bank minden bankjegy első betűjelét 500 példányban mintafelirattal látja el. Tekintettel arra, hogy mindegyikből tízmillió készül a második betűjellel, és abból a legelső A, amely után kis szám következik, és még a mintafelirat is szerepel a bankjegyen, az bizony nagyon ritka és nagyon értékes darab” – mondta el Pál József, szombathelyi szakértő.
A GA betűjelű, 0000035 sorszámú, minta feliratú 20 ezer forintost egy licitoldalon több mint egymillió forintért kínálnak.
„Az ilyen bankjegyekre mindenki úgy vigyáz, mint a szeme világára, de előfordul az is, hogy próbálják eladni a szabadpiacon, mint ezt a 20 ezer forintost” – tette hozzá Pál József. „A pénzverő boltjában lehet alacsony sorszámú, illetve minta feliratú bankjegyekhez jutni. Évtizedek alatt kialakult gyakorlat szerint vásárolják meg a gyűjtők a számukra felajánlott darabszámban és drágán” – erősítette meg Hencz János, a Somogy Megyei Érmegyűjtők Egyesületének elnöke.
Nem ez az egyetlen bankjegy vagy érme, amelyről az utóbbi időben kiderült: a gyűjtők rengeteg pénzt fizetnek érte. Egy gyártási hibás ezerforintost például 320 ezer forintért kínálták, egy 200 forintos próbaveret-gyűjteményre pedig 2 millió forint fölötti ajánlat is érkezett.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés