Ha így hagyod ott az autód, hamarabb ellopják

auto-lopas (2)
Olvasási idő kb. 7 perc

Arra visszamenni, hogy nincs ott az autód, ahol leparkoltad, kétségbeejtő lehet. Jó esetben csak rosszul emlékszel, hol álltál, rossz esetben ellopták. Az utóbbit megnehezítheted, ha figyelsz néhány dologra.

A biztonságosnak gondolt kanadai Torontóban naponta közel harminc autót lopnak el. Míg 2015-ben 3285 autót tulajdonítottak el illetéktelenül, ez a szám 2022-ben 9771-re ugrott, vagyis néhány év alatt nagyjából a háromszorosára. Magyarországon 361 kocsit loptak el 2022-ben, ami 5 százalékkal több, mint 2021-ben. A rendőrségi adatok szerint 2023. április 17. és 2024. április 17. között Nógrád vármegyében összesen 39 autólopás jutott 100 ezer főre. Hevesben 29 ilyen jellegű bűncselekményt követtek el. Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében 22 gépkocsinak "kelt lába" 100 ezer főre vetítve. A főváros kicsit elmaradt, Budapesten 14 autólopás jutott 100 ezer lakóra.

A legtöbb lopást szervezett galerik követik el, de egyre több a sofőrök felelőtlenségét – járó motorral hagyott autó vagy gyújtáskapcsolóban felejtett kulcs – kihasználó tolvaj isA slágertípusok az Opel, a Suzuki, a Volkswagen és a Ford, hiszen ezeket a legkönnyebb elpasszolni, mert gyakori márkák, és gyorsan eladhatók.

A '90-es években nagy biznisz volt az autólopás

Az 1990-es években leginkább keleti gyártmányú autók rótták utakat, Ehhez igazodott a feketepiac is, így a Ladák voltak a legkedveltebb típusok, leginkább a „kockalámpás” 2107-est keresték. Ennek az eltulajdonítása gyakorlatilag nem tartott egy percig sem. Ha valaki egyben vette meg az autót, akkor állapottól és kortól függően harminc-negyvenezer forintot fizetett érte, de alkatrészekre szedve gyakran a négyszeresére nőtt a haszon.

A másik értékes Lada a Samara volt, ezt viszont már nem volt annyira egyszerű ellopni. Viszonylag drága volt, így újonnan kevesek engedhették meg maguknak. Minimum tíz perc, de inkább több idő kellett az elkötéséhez, így csak ritka esetben próbálkoztak a tolvajok. Nem sokkal később megjelentek a nyugati gyártók, amelyeknek az ellopásához már speciális eszközök kellettek.

Az értékeid is lopás áldozatai lehetnek az autódból
Az értékeid is lopás áldozatai lehetnek az autódbólPeter Dazeley / Getty Images Hungary

A látható értékek miatt lesz lopás áldozata az autód

Az értéktárgyak − mint a pénztárcák, laptopok és mobiltelefonok − felkelthetik egy autótolvaj figyelmét. Egyre többen használják autójukat mobilirodaként, így hagynak benne laptopokat, táblagépeket és egyéb eszközöket, ami még vonzóbbá teszi az autókat a tolvajok számára. De nemcsak a nagy értékű tárgyak lehetnek csábítóak, hanem a kisebb tárgyak, például a napszemüvegek, tornazsákok és bevásárlótáskák is. Sőt, a pálinka is. 2023 augusztusában és szeptemberében húsz autót próbált meg feltörni Miskolc területén egy férfi. A legtöbb esetben nem járt sikerrel, de amikor mégis sikerült feltörnie a járműveket, lényegében minden mozdíthatót magával vitt. A készpénzt, szemüveget, szerszámokat és ruhákat, egy esetben még egy üveg pálinkát is magához vett.

Ne feledd, hogy a látható értéktárgyak miatt az autó ígéretesebb célpontnak tűnhet, mint egy üresnek tűnő. Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a tolvaj azért tör fel egy autót, hogy értéktárgyakat lopjon el, de aztán megtalálja a kulcsokat, és autólopás lesz a vége. Nagyon fontos tehát, hogy az értéktárgyakat ne hagyd szem előtt.

Rosszul megvilágított helyen parkolsz

A tolvajok a rosszul megvilágított, félreeső területeket részesítik előnyben, ahol észrevétlenül dolgozhatnak. Ezért mindig parkolj jól megvilágított, forgalmas területeken. Ha teheted, olyan helyet válassz, ahol térfigyelő kamerák vannak, és igyekezz a kamera látóterében parkolni. Ha lehetséges, válassz olyan parkolót, ahol biztonsági személyzet is van, még akkor is, ha ez többe kerül, mint az utcai parkolás. Este parkolj közvilágítás alá, a parkolóházban pedig kerüld el a sötét hátsó sarkokat, amelyek túlságosan gyengén megvilágítottak.

Nyitva hagyott ajtó vagy ablak az autón

Sok minden elvonhatja a figyelmünket, amikor kiszállunk az autóból: befejezünk egy telefonbeszélgetést, vagy arra figyelünk, hogy a gyerek ki ne rohanjon a másik autó elé. Így könnyen előfordulhat, hogy elfelejtjük teljesen felhúzni az ablakokat és bezárni az ajtókat. Sőt, van, hogy úgy érezzük, csak egy percre ugrunk ki a kocsiból, így nem gond, ha lehúzva marad az ablak. A részben nyitott ablakok azonban könnyű bejutási pontot jelenthetnek a tolvajoknak.

Szoktasd hozzá magad, hogy ellenőrizd, hogy az ablakok és az ajtók teljesen zárva vannak-e. Ez elengedhetetlen az autólopás elleni védelemhez. Emellett kétszer is ellenőrizd, hogy a megfelelő gombot nyomtad-e meg. A szakértők szerint a távirányítós kulcsok elterjedése miatt a sofőrök nem törődnek a zárak kétszeri ellenőrzésével. Mivel nem zárjuk kézzel a járműveket belülről vagy kulccsal, könnyebb véletlenül kinyitni az autót ahelyett, hogy bezárnánk. Ha van riasztód az autódban, használd azt is.

Az autók kulcs nélküli beléptető rendszere sebezhető

A kulcs nélküli beléptető rendszerek kényelmesebbé tették az életünket, de jeleket küldenek a járműveink feloldásához, amit a tolvajok lemásolhatnak, és felhasználhatják őket járművek ellopására.

Ezekben az esetekben általában két tolvaj dolgozik együtt, jellemzően elektronikus eszközökkel. Az egyik tolvaj az áldozat otthona közelében áll egy olyan eszközzel, amely rögzíti az autó kulcsának jelét. A rögzített jelet ezután továbbítja a második tolvajnak, aki az autó közelében tartózkodik, és ezzel a jármű rendszerét úgy csapják be, hogy azt higgye, a kulcscsomó jelen van, így a tolvajok kinyitják és elindítják az autót. 

Tartsd a kulcsodat egy jelzáró tasakban vagy fémtartályban, amikor nem használod. Ezek a kicsi és hordozható autós biztonsági kütyük könnyen tarthatók a táskában, és a blokkoló tasakok megállítják a kommunikációt. Otthon ne tárold ablakok vagy ajtók közelében.

Több okból is csábító lehet az autód a tolvajoknak
Több okból is csábító lehet az autód a tolvajoknakRubberBall Productions / Getty Images Hungary

Tegyél további óvintézkedéseket, hogy ne legyél lopás áldozata

A gyárilag beszerelt biztonsági rendszerek jó kezdetnek számítanak, de nem biztos, hogy elegendőek, főleg azért, mert ha a bűnözők egyszer megtanulják, hogyan kell feltörni és megkerülni egy adott riasztórendszert, a folyamatot megismételhetik hasonló járműveken. Így az extra védelem jelentősen csökkentheti annak az esélyét, hogy ellopják az autód.

Egy kormányzár, egy utángyártott riasztó vagy egy GPS nyomkövető eszköz beszerelése elriaszthatja a tolvajokat, és segíthet visszaszerezni a járművet, ha ellopják. Ha pedig ellopják az autódat, cselekedj gyorsan. A visszaszerzett járművek 34 százalákát a lopás napján találják meg, 45 százalékát pedig két napon belül.

Tudd meg az alábbi cikkünkből, mit tehetsz, ha kerékbilincs került az autódra. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek