Tényleg létezik piros hó, és nem is olyan messze tőlünk

GettyImages-1326751675
Olvasási idő kb. 5 perc

Békaeső, villámló vulkánok vagy hátborzongató mammatus felhők? Biztos azt gondolod, hogy ezek csak sci-fi történetek lapjain léteznek. Nos, nagyot tévedsz... Ugyanis ezek valós, dokumentált természeti és időjárási jelenségek.

Tudtad, hogy létezik egy olyan hely, ahol a hó vörösre színeződik? Nézzük meg a természet csodálatos – és olykor hátborzongató – világát, ahol a valóság néha elképesztőbb, mint a fikció!

Ahol a piros hó esik: az Alpok különleges titka

Tavasszal az Alpok gleccserei lassan olvadni kezdenek a melegedő időjárás hatására. Ekkor jelenik meg egy furcsa és gyönyörű jelenség, ami ámulatba ejti a látogatókat, ugyanis ekkor a hó vérvörös árnyalatot ölt ezeken a területeken. Mintha maga a természet ejtett volna sebet önmagán. Ám a magyarázatban semmilyen misztikusság nincs, pusztán tényeken alapszik: a hó vörös színét egy mikroszkopikus alga, a Sanguina nivaloides nevű élőlény okozza.

A hó vérvörös árnyalatot ölt
A hó vérvörös árnyalatot öltAshley Cooper / Getty Images Hungary

Ez az aprócska alga lenyűgöző alkalmazkodóképességgel bír: még a jégkristályok rideg, tápanyagszegény világában is képes életben maradni. Lehetővé teszi számára a ráncos sejtfala, hogy kivonja a növekedéshez szükséges anyagokat a jégből, vörös pigmentjei pedig védelmet nyújtanak a nap káros UV-sugárzása ellen.

Ez a jelenség amellett, hogy igazán gyönyörűvé varázsolja a tájat, egyben aggasztó is: a klímaváltozás miatt az Alpok hóval borított területei egyre kisebbé válnak, ami veszélyezteti az algák élőhelyét.

Ha az alga eltűnik, a hóval borított területek ökológiai egyensúlya is felborulhat.

És ez még nem minden – a természet további bizarr csodái következnek!

Amikor az égből állatok hullanak: békaeső

Mindig jólesik egy frissítő nyári zápor a fullasztó hőségben, igaz? Képzeld el, hogy ezúttal az esőcseppek helyett apró békák kezdenek hullani az égből! Ám ez nem egy rémtörténet, hanem egy dokumentált meteorológiai jelenség, amelyet tornádók és erős szélviharok okozhatnak. Ha tornádó képződik a víz felett, könnyedén felszívhatja a víz felszínén található kisebb élőlényeket – például békákat vagy halakat –, és akár több kilométerrel arrébb is elviheti az „utasokat”.

Szingapúrban is halesőt jegyeztek fel 1861-ben
Szingapúrban is halesőt jegyeztek fel 1861-benWikimedia Commons

Képzelj el egy csendes kisvárost, ahol az emberek álmosan kezdik a napot – egészen addig, amíg rémült arccal nem próbálják megérteni, miért hullanak az égből békák vagy halak. 1947 októberében Louisiana államban pont ez történt, amikor átlagosan egy hal esett az égből négyzetméterenként. Később, 2005-ben, egy szerbiai kisvárosban hasonló eset történt, csak éppen békák potyogtak föntről. A látvány egyszerre vicces és félelmetes.

Tűztornádó, avagy a lángoló forgószelek

Már önmagukban is félelmetesek a tornádók, de képzeld el, ha a forgószél lángol! Ezt a jelenséget tűztornádónak nevezik, és akkor alakul ki, amikor erdőtüzek vagy vulkánkitörések közelében forró levegő keveredik össze az erősen felszálló légmozgással. Az eredmény? Egy pokoli, forgó lángoszlop, amely nemcsak pusztító, de szinte hipnotikus látványt is nyújt.

Ezek a tűztornádók akár több száz méter magasra is felcsaphatnak, és az 1000 °C feletti hőmérsékletet is elérhetik. Az ilyen jelenségek akár egy egész erdőn is képesek átsöpörni, további tüzeket okozva és komoly károkat hagyva maguk után.

Bár a tűztornádók ritkák, előfordulásuk valószínűsége egyre növekedhet a szárazságot és hőséget fokozó globális felmelegedés következtében.

A rémisztő mammatus felhők: a vihar előhírnökei

A természet mellett maga az égbolt is ijesztővé tud változni: a mammatus felhők a zivatarfelhők alján megjelenő furcsa, zsákszerű dudorok, amelyek olyan hatást keltenek, mintha az ég le akarna szakadni. Gyakran sötét színűek, és hátborzongató formájuk miatt a közelgő apokalipszis képét idézik elő.

Hátborzongató formájuk miatt a közelgő apokalipszis képét idézik elő
Hátborzongató formájuk miatt a közelgő apokalipszis képét idézik előMeindert van der Haven / Getty Images Hungary

Ezek a felhők tornádók, heves zivatarok vagy erős viharok közelében alakulnak ki, és figyelmeztető jelként is értelmezhetők. Bár keletkezésük folyamata nem teljesen ismert, a nagy felhőkben lévő lefelé áramló hideg okozza. Akik már látták ezeket a felhőket, azt mondják, hogy a látványtól kirázza őket a hideg. Mintha az égbolt figyelmeztetni akarna minket arra, hogy valami nagy erejű és veszélyes dolog közeleg.

Figyelmeztet a természet?

A természet csodái egyszerre elbűvölőek és hátborzongatóak. Ugyanakkor ezek a jelenségek figyelmeztetnek minket arra, hogy az emberi tevékenység milyen hatással van bolygónkra. Ha nem teszünk időben lépéseket, ezek az elképesztő jelenségek talán örökre eltűnhetnek. A kérdés csak az: figyelünk-e a jelekre?

Melyek a világ legfurcsább színű tavai? Kattints ide, és nézd meg a galériánkat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek