Moszkvában halásszák az adataidat: ha ilyen üzenetet kapsz, bajban lehetsz

sms-atveres-1423783201
Olvasási idő kb. 3 perc

A karácsony közeledtével megszaporodnak a csalások is. Az egyik legújabb adathalász módszer magával az adathalászattal riogat, kihasználva az aktuális politikai helyzetet is. Azt írják, Moszkvából jelentkeztek be eszközödbe.

A közösségi médiában megszaporodtak a figyelmeztető posztok, ráadásul nem csak magyarokat érint az ügy, a világ számos pontján kapnak furcsa tartalmú üzenetet az okostelefonok tulajdonosai. Az sms szövege arról tájékoztat, hogy készülékeden Oroszország területéről észleltek bejelentkezést. 

Az üzenet küldője support-szolgáltatásnak álcázza magát, és arra figyelmeztet hogy a szövegben megadott kóddal hívj fel egy telefonszámot, ha nem te használod a mobilod Moszkvában, ugyanis onnan jelentkezett be rajta valaki. A megadott szám jellemzően az érintett, reménybeli áldozatok saját országának előhívójával rendelkezik, így igyekeznek azt a látszatot kelteni, hogy az sms-ben leírtak valósak.

Az ijesztő tartalmú sms-ek szerint Oroszországból jelentkeznek be eszközödre az adathalászok
Az ijesztő tartalmú sms-ek szerint Oroszországból jelentkeznek be eszközödre az adathalászokMilan Markovic / Getty Images Hungary

Adataidra és pénzedre utaznak az üzenet küldői

Mivel számos esetben előfordul az adathalászok elleni védekezés során, hogy valóban kapunk a fentihez hasonló értesítést, azt jellemzően a Kiberpajzs vagy bankunk, netán telefontársaságunk küldi. A legtöbb esetben a szolgáltató konkrét neve is szerepel az üzenetekben, az orosz adathalászatra figyelmeztető sms-ekben azonban mindössze annyi áll:

"Log in from Moskow (Russia) has been detected. Dial support on (telefonszám) if you did not attemt his REF/637829"

Az élesebb szeműek valószínűleg nem dőlnek be a semmiféle lényegi információt nem közlő tartalomnak, netán ellenőrzik is a küldő telefonszámát. Ezt egyébként bárki megteheti az erre szakosodott internetes oldalakon, ahol kiderül, hogy egy népszerű sms-generátorhoz tartozik, ahonnan alapvetően reklámok érkeznek. 

Így kerülheted el az adathalászokat

Érdemes nem csupán ellenőrizni a számot, ha felmerül bennünk, hogy nem valós az sms tartalma, de tiltani is, amennyiben kiderül, hogy központi telefonszámról érkezett az üzenet. Ha e-mail-cím szerepel a feladó helyén, ugyanígy járhatunk el, a legtöbb telefonban két kattintással blokkolhatjuk a spamek feladóit. 

Amit semmiképpen ne tegyünk, még akkor sem, hogyha megijedtünk attól, amit írnak: soha ne tárcsázzuk ellenőrzés nélkül a megadott számot, hiszen így hozzáférést adhatunk érzékeny adatainkhoz vagy akár bankszámlánkhoz is. 

A karácsony közeledtével az ilyen jellegű online csalások megszaporodására számítanak a szakértők. Érdemes ezért még egyszer áttanulmányozni azt a listát, amelyet a rendőrség a legjellemzőbb csalási módszerekről állított össze. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek