no

Betegség is okozhatja, ha nem tud fogyni

Sokan hosszú-hosszú ideig szenvednek, csak hogy leadják a súlyfeleslegüket. Azonban van, hogy hiába a szigorú diéta, és a rengeteg testmozgás, a mérleg nyelve csak alig mozdul. Ha valóban mindent betartott, akkor bizony el kell gondolkodnia egy alapos orvosi kivizsgáláson is: lehet, hogy szervi probléma áll a háttérben.

Szerteágazó okok

Az elhízás hátterében számtalan ok húzódhat: nem megfelelő életvitel, kevés mozgás, helytelen táplálkozás, stb. Szintén befolyásoló tényező az, amit a szüleinktől hozunk.

Genetika: Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa, valamint PCOS és inzulinrezisztencia specialistája szerint ha az egyik szülő túlsúlyos, akkor 50 százalék, ha pedig mindketten azok, akkor a gyerek 80 százalék eséllyel lesz kövér. Éppen ezért nekik sokkal jobban kell ügyelniük a testsúlyukra, és az egészséges életvitelre. Természetesen nincs kőbe vésve, hogy egész életükben felesleg lesz rajtuk, viszont sajnos ők azok, akiken már egy egészen kevés nassolnivaló is meglátszik.

Sport abbahagyása: Amennyiben valaki a sportolást abbahagyja – főleg, ha azt előtte rendszeresen űzte –, arra a teste sajnos reagál. Ennek a legszembetűnőbb része, hogy az eddig felépített izomzat zsírrá alakul, főleg akkor, ha tartja az addig bevitt kalóriamennyiséget. Nem hiába láthatja azt visszavonult sportolókon, főleg testépítőkön, hogy ahogy felhagynak az edzésekkel, úszógumit eresztenek.

Dohányzás abbahagyása: Sokan veszik észre, hogy amint leteszik a cigarettát, pát kiló hirtelen felszalad rájuk. Sokáig tartotta magát az "orális fixáció kiélése nassolás formájában" elmélet, pedig „Ez azért van, mert a nikotinnak van egy anyagcserefokozó tulajdonsága. Így ha valaki leszokik, akkor az anyagcseréje valamelyest lelassul”– magyarázza a szakember.

Komolyabb betegségeket is jelezhet

Sajnos van, hogy bizonyos betegségek miatt nem tud az illető lefogyni. Ilyenkor alapos kivizsgálás szükséges, hogy a kiváltó okot megszüntessék.

Prader-Willi szindróma: dr. Koppány Viktória szerint ez egy ritka, öröklött anyagcsere-betegség, melyet általában a gyerekgyógyászok diagnosztizálnak. A kór már egészen csecsemőkorban megmutatkozi, mivel  a gyerek etetése – főleg a szoptatása – igen nehézkes, majd 2-4 éves korukban mindez a másik végletbe csap át, és falási rohamok jelentkeznek. Ilyenkor szinte bármit képes megenni az illető. A betegség növekedési hormonokkal kezelhető, de meg nem gyógyítható.

Pajzsmirigy-alulműködés: Ha valaki nem tud lefogyni, akkor szinte ez az első, amit megvizsgálnak, hiszen a pajzsmirigy működésének elégtelensége nagy hatással van a testsúlyra. Amikor alulműködik, az anyagcsere olyannyira lelassul, hogy elkerülhetetlen, hogy némi felesleg rakódjon a betegre. Tehát ha jó ideje próbálkozik, ám képtelen fogyni, akkor menjen el vérvételre, ahol a TSH szintjéből könnyen meg tudják állapítani a problémát.

PCOS: Manapság egyre több nő szenved PCOS szindrómától , ami többszörösen is kihat a beteg életére. Vannak ugyanis kellemetlen külső tünetei is, például bőrproblémák, fokozott szőrösödés, továbbá a teherbeesést is nagymértékben megnehezíti. Emellett – mivel inzulinrezisztenciával párosul túlsúlyhoz is vezet.

Agyalapi mirigy túlműködése: „ Ez lehet például attól, hogy a prolaktin nevű hormon túltermelődik, vagy Cushing-kór, amikor a cortisol termelődése lesz fokozott” – mondja az endokrinológus. Ekkor jelentős zsírtömeg rakódik a hasra, a hát felső részére púpszerűen, valamint az arc is kikerekedik, mivel felborul a zsíranyagcsere.

Cukorbetegség: Bizonyára ön is tudja, hogy nem kevés összefüggés van a cukorbetegség és az elhízás között. Viszont az esetek túlnyomó részében nem a diabétesz az elhízás oka, hanem fordítva – tehát a túlsúly vezet cukorbetegséghez –, bár előfordulhat a 2-es típusú diabétesznél, hogy a fokozott inzulintermelődés miatt a beteg valóban éhesebbé válik, és ez bizony okozhat súlygyarapodást.

„Fontos tudni, hogy a betegségek gyógyításával a testsúly nem áll vissza automatikusan a normál szintre. Tehát ha például a pajzsmirigy-alulműködést megszüntetjük, nem indul meg rögtön a fogyás, tehát muszáj diétázni, viszont lényegesen könnyebb lesz a súlyvesztés, mivel helyreáll az anyagcsere” – mondja dr. Koppány Viktória.

Gyógyszerek mellékhatása is lehet az elhízás

Az elhízás nem csak a helytelen életmód, vagy valamilyen betegség vonzata lehet, hanem sajnos vannak olyan gyógyszerek, melyek bizony súlygyarapodást okoznak. Ilyenek például a magasabb hormontartalmú fogamzásgátlók, és az antidepresszánsok, vagy a szteroidos készítmények, melyek megváltoztatják a hormonháztartást, lelassítják az anyagcserét, ráadásul még fokozott éhségérzetet is kelthetnek.

Oszd meg másokkal is!
no
Mustra