Ma már akár tünetmentessé is kezelhető a pikkelysömör

A szerencsés az, aki semmit nem tud róla, és ha elég szerencsés, ez így is marad. A pikkelysömör, vagy más néven psoriasis ijesztő (és sokszor igen fájdalmas) betegség. Akik szenvednek benne, azok menekülnek a világ elől, akik látják, menekülnek a beteg elől. Pedig a psoriasis nem fertőző, csak, mint a bőrbetegségek egy része, sajnos igen látványos. De mi is ez tulajdonképp?

A pikkelysömör egy genetikai betegség, melynek megjelenését külső és belső ok egyaránt kiválthatja. Nehezen titkolható, látványos kór, a fellobbanáskor a bőr szarutermelő sejtjei túlburjánzanak, a kiszáradt, pikkelyes lemezkék pedig vöröses foltokban, folyamatosan válnak le. A test bármely pontján megjelenhet, de leggyakoribb a hajas fejbőrön, a térden és a könyökön, valamint a körmökön. Belső elváltozásokat nem okoz, de társulhat ízületi panaszokkal. A társadalom 2-2,5 százalékát érinti világszerte. Bármikor kialakulhat, de gyakori a megjelenése a pubertáskor, és nőknél a menopauza környékén. A kamaszkorban megjelenő betegség gyakran kiterjedt, erős tünetekkel jár.

Dr. Wikonkál Norbert docens mesélte el, miért is stigmatizáltak a betegek, és miért viszolyognak tőlük mások.

A páciensek egy része szembesül azzal, hogy embertársaik kerülik őket, mert láttukra sokan azt hiszik, ez a betegség fertőz. A psoriasisos betegek életminősége emiatt gyakran rosszabb mint egy daganatos betegé, és sokan szorongóvá, visszahúzódóvá is válnak.

VAN1504
Vanik Zoltán / Dívány

A betegség hol gyógyul, hol újra kiújul, és bár gyógyítani nem lehet, de tünetmentesség elérhető. Kiváltó okai közt van a stressz is, a belső feszültség visszahat a betegre, és az is, ha az immunrendszer legyengül. A lelki hatásokon kívül előjöhet bizonyos szervek gyulladása miatt, nőknél gyakran az epével függ össze, míg férfiaknál a prosztatával.

A legnagyobb gond, hogy a betegek akár 60-80 százaléka sem kezelteti magát, mert korábban rossz tapasztalatokat szerzett az orvosánál. Sokan még mindig abban a tévhitben élnek, hogy a betegséget szteroidos krémekkel kezelik. Ez nem igaz, mára már számos jobb készítmény létezik a kenőcsöktől a tablettákig, és mára akár 3-4 hónap alatt is érhető el markáns javulás, nem kell évekig várni a csodára.

A gyógyszerek mellett létezik a fényterápia, a gyógyvizek használata, de a tenger és a napfény is jó hatással van rá.

Azok akik feltételezik, hogy ebben a betegségben szenvednek, keressenek fel egy psoriasis centrumot, ahol a kezelés teljes spektruma elérhető, és mindez TB finanszírozással.

A betegek számára nagyon fontos lenne a sport, a túlsúly is hozzájárulhat a betegséghez. Darabos Zoltán triatlonista 7 éves kora óta szenved a betegségben. Küzdelmeiről blogot is ír, ahol elmeséli a tünetmentességhez vezető saját útját is.

Úszók éjszakája - 2012. október 29.

A téma aktualitását az adja, hogy 5 városban megrendezik az Úszók éjszakáját, mert az uszoda az a hely, ahová a psoriasisban szenvedők utoljára merészkednek le. A rendezvényt, október 29-én, a Psoriasis Világnapján tartják. A rendezvényhez 5 olimpikon is csatlakozott, akik váltóban versenyeznek a látogatókkal. Bár korábban Pécsett merült volna, Jakabos Zsuzsannával Budapesten találkozhat, azi olimpikonnal akar együtt úszni.
Oszd meg másokkal is!
Érdekességek