Noha a felnőttek képesek arra, hogy kompromisszumos megoldásra jussanak egy-egy vitás helyzetben, megesik, hogy egy-egy szócsata személyeskedésbe torkollik, ha a beszélgetők nem jutnak közös nevezőre. A bántó hangnem vagy a sértő magatartás sajnos még akkor sem elkerülhető, ha a partnerek tisztában vannak a kulturált vita szabályaival.
Ezzel a mondattal megnyerjük a vitát
Egy friss kutatás szerint azonban van egy mondat, ami bármilyen vita békés lezárására alkalmas lehet. Aki ezt használja, az nemcsak okosabb, mint mások, de biztos, hogy nyertesként kerül ki minden vitás helyzetből.

A szakértők szerint nyert ügye van annak, aki konfliktusos helyzetben az érzelmek hangsúlyozása és feszegetése helyett a nézeteltérést kíváncsisággal oldja fel. Erre a helyzetre a legkiválóbb kulcsmondat nem más, mint az „Érdekes, hogy ezt mondod”.
Ha ezeket a szavakat valódi kíváncsiság övezi, azt üzenjük a vitapartnerünknek, hogy valóban érdekel, amit mond, nyitottak vagyunk a gondolataira, nem akadékoskodni akarunk, hanem szeretnénk megérteni, szeretnénk tanulni tőle.
A „varázsmondat” biztos, hogy hatni fog a parázs vita hevében is.
Versenytársak helyett együttműködő felek
A tudományos vizsgálat egyértelműen alátámasztja, hogy a kooperatív vita sokkal inkább építő jellegű, valamint tiszteletet közvetít, mint az a kommunikáció, melynek során a felek versenytársaknak érzik magukat. Amikor a beszélgetőpartnerek együttműködő vitát folytatnak, az igazságot nem egy megkérdőjelezhetetlen, hanem sokkal inkább szubjektív valóságként élik meg, és hajlanak arra, hogy megváltoztassák addigi nézőpontjukat, hogy közös nevezőre jussanak és összhangban legyenek azokkal, akik másként gondolkodnak, vagy más érveket vonultatnak fel.
Ezek a mondatok is jól jöhetnek
Természetesen az „Érdekes, hogy ezt mondod…” nem az egyetlen olyan mondat, amivel elkerülhetjük, hogy a vita nem kívánt indulatokba torkolljon. A szakemberek szerint az alábbi mondatok is segítségünkre lehetnek abban, hogy a beszélgetőpartnerünknek azt üzenjük, kíváncsiak vagyunk az álláspontjára:
„Kíváncsi vagyok. Hogyan jutottál erre a következtetésre?”
„Értem, miért mondod ezt, bár én másként látom a helyzetet.”
Ezek a mondatok azt sugallják, hogy nem ítélkezünk a vitapartnerünk fölött, és nem kényszerítjük védekezésre, ahogyan mi magunk sem helyezkedünk védekező álláspontra, hanem sokkal inkább határozottak vagyunk.
A kulcs az őszinteségben, a nyitottságban rejlik, és abban, hogy nem vitatkozni akarunk, hanem tanulni a másiktól. Ez a hozzáállás különösen fontos akkor, ha valaki vezető pozícióban van, és felettesként egy kolléga olyan javaslattal keresi meg, ami ellentétes az általa vezetett gyakorlattal. Ilyen esetben a „Magyarázd meg, mi értelme van ennek!” mondat helyett sokkal célra vezetőbb, ha azt mondjuk: „Soha nem gondoltam erre; beavatnál a gondolatmenetedbe?”. Még akkor is helyén való ez a kommunikáció, ha végül nem értünk egyet a kollégánkkal.
Gyermekkímélő válásnak is nevezik a madárfészek működési elvén alapuló folyamatot, amely itthon is kezd egyre inkább trenddé válni.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés