Végrendelet nélkül hunyt el a fia, 5 évig küzdött az örökség rendezésével a 66 éves asszony

GettyImages-1648451053
Olvasási idő kb. 6 perc

Eszedbe jutott már valaha, hogy mi lenne a vagyonoddal, ha holnap hirtelen valami tragikus dolog történne veled, mindent és mindenkit hátrahagyva? Az ausztrál Helen Bowen mindenkit igyekszik meggyőzni arról, hogy nincs túl korán a végrendelethez, miután fia, Quintin 32 évesen agydaganat következtében elhunyt, és mivel nem írt végrendeletet, jogi káoszt hagyott maga után.

A halál tabu, a végrendelet pedig sokak fejében az idősek vagy súlyos betegek dolga. Pedig egyetlen apró döntés – vagy annak hiánya – súlyos következményekkel járhat azok számára, akiket hátrahagynak.

Saját családi tragédiájával érvel a végrendelet megírása mellett

Quintin Bowen nem nősült még meg, és gyerekei sem voltak, amikor váratlanul daganatot találtak az agyában. Miután elhunyt, édesanyja, Helen pokoli helyzetben találta magát. A rendezetlen jogi viszonyok miatt nem adhatta át magát a gyásznak, ügyvédhez kellett fordulnia, hogy rendeződjön ez az áldatlan állapot. Az ügyintézés közben Quintin egy állítólagos barátja is megjelent, hogy Quintin tartozott neki. Helen kifizette, hogy elkerülje a pereskedést.

A legnehezebbnek a nyugdíj-megtakarítások tisztázása bizonyult, az és az életbiztosítások sorsa ugyanis végrendelet nélkül bonyolultabb eljárás után volt csak lehetséges. Az ügyvéd szerint egy éven belül és jelentősebb kiadások nélkül véget ért volna a hagyatéki procedúra, ha Quintin végrendelkezik. A szakember arra is figyelmeztetett, hogy

a kriptovalutához való hozzáférés, a háziállatok sorsa, a temetési kívánságok és a szervadományozási preferenciák betartatása is okozhat gondot végrendelet nélkül.

Fiának halála óta Helen Bowen azon munkálkodik, hogy jobb belátásra bírja a fiatalokat: sosincs túl korán a végrendelet megírásához.

Miért érdemes fiatalon is végrendelkezni?

A mai világban, ahol egyre több fiatal válik tudatos vagyonkezelővé – legyen szó vállalkozásról, ingatlanról vagy élettársi kapcsolatban szerzett közös értékekről –, a végrendelet már nem az öregek privilégiuma. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) szakértői információival és gyakorlati tanácsaival segítünk megérteni, miért érdemes fiatalon is végrendelkezni.

A végrendelet kulcsfontosságú a hagyaték igazságos és szándék szerinti elosztásában
A végrendelet kulcsfontosságú a hagyaték igazságos és szándék szerinti elosztásábanVirojt Changyencham / Getty Images Hungary
  • A végrendeletnek nagyon fontos szerepe van a hagyaték elosztásánál. Ha az elhunyt rendelkezik érvényes végrendelettel, az alapján fogják elosztani a vagyonát, ellenkező esetben a törvényes öröklési rend lép életbe, és az örökösök egyenlő arányban részesülnek a vagyonból.
  • A végrendelet nagyfokú szabadságot ad arra, hogy magunk döntsünk a vagyonunknak a halálunk utáni sorsáról. Akár egyetlen emberre is hagyhatunk mindent, vagy olyan embereket, például barátokat, ismerősöket is örökösünkké tehetünk, akik alapesetben nem részesülnének a hagyatékból.
  • Egy végrendelet készítése hatékony módja annak, hogy megelőzzük a családi vitákat arról, hogy melyik örökös mit és mennyit örököljön.
  • Sajnos egy fiatal sem tudhatja biztosra, meddig fog élni. Ezért, akinek már fiatalon van vagyona, például ingatlana vagy vállalkozása, tehát van miről rendelkeznie, annak érdemes átgondolnia a végrendelet-készítést. Ez különösen igaz akkor, ha az illetőnek már családja is van, akikről gondoskodni szeretne akkor is, ha vele történik valami. Végrendeletben egyértelműsíteni lehet, mit hagyunk a házastársunkra, és ezekre a többi örökös már nem tarthat igényt. A végrendeletet bármikor lehet frissíteni vagy visszavonni, és újat készíteni, ha változik a vagyoni helyzet, ezért nem érdemes halogatni a végrendelkezést.
  • Nem lehet elégszer hangsúlyozni a végrendelet, az előre tervezés fontosságát abban az esetben, ha valakinek saját cége van. Ebben az esetben ugyanis nagyban tudja segíteni a cég további működését és fennmaradását az, ha a tulajdonos előre felkészül, és rendelkezik az utódlásról. Óriási jelentősége lehet a végrendeletnek az élettársak esetében. Az élettársak nem törvényes örökösei egymásnak, végrendelet nélkül nem örökölnek egymás után semmit, hiába élnek együtt sok-sok éve, és hiába született közös gyermekük. Közös vagyonuk sem keletkezik automatikusan, mint a házaspároknak. Egy házaspár esetén a túlélő házastárs holtig tartó haszonélvezeti jogot örököl az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon, melynek köszönhetően élete végéig lakhat az elhunyt párja ingatlanában. Ezzel szemben a túlélő élettársat ki is költöztethetik onnan az örökösök. Végrendelettel azonban gondoskodni lehet az élettársról is.
  • A fiatalok gyakran tudatosabbak a pénzügyek terén, mint az idősebbek, és a halál esetére szóló rendelkezések is a pénzügyi tudatosság részei. Az idősebbek, akiknek jellemzően már volna miről végrendelkezniük, gyakran nem akarnak vesződni a végrendelet készítésével, bonyolultnak gondolják, vagy nem tartják fontosnak azt.
  • Végrendeletet készíteni egyszerűbb és gyorsabb, mint sokan gondolnák, egy üres papír és egy toll is elegendő hozzá. Ha betartjuk a formai és tartalmi követelményeket, és az örökösök megtalálják a végrendeletet, egy saját kézzel írt és aláírt végrendelet alapján is átadhatják a hagyatékot. Nagyobb vagyon esetén azonban érdemes közjegyzőhöz fordulni, mert egy kisebb hiba (például a dátum vagy aláírás hiánya) miatt is érvénytelen lehet a végrendelet. A közjegyző segít egy mindenre kiterjedő végrendeletet készíteni, ami biztosan megfelel a követelményeknek, ezért sikeresen nem támadhatják meg az örökösök, és biztosan elő is kerül a hagyatéki eljárásban, mivel a végrendelet tényét bejegyzi a közjegyző a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába.

Ne halogasd a jövőt, gondolj a szeretteidre ma!

A végrendelet nem csupán egy jogi dokumentum – ez az utolsó lehetőség arra, hogy kifejezd ilyen formában is a szeretetedet, és gondoskodj azokról, akik fontosak neked. Egy világosan megírt végrendelet nemcsak békét teremt a családod számára, hanem biztosítja, hogy a vagyonod pontosan oda kerüljön, ahová szántad. Ne hagyd, hogy a véletlen döntsön helyetted – tervezz előre, mert sosem tudhatod, mit hoz a holnap!

Élettársi viszonyban élsz? Kattints ide, és tudd meg, hogy miképp örökölhetsz!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek