A japánoknak úttörő szerepe van abban, hogy a hatalmas gyártási költséget felemésztő, illetve évente több millió fa kivágását és mérhetetlen mennyiségű víz felhasználását igénylő vécépapír napjai meg vannak számlálva.
Higiénikusabb és praktikusabb a vécépapír alternatívája
De a környezetvédelmi aggályokon túl számos higiéniai problémát is felvet a toalettpapír használata, hiszen van, hogy a székletürítés után nem lehet vele megfelelően és teljeskörűen tisztálkodni. Az ismételt törlés irritációt okozhat, ami fertőzésekhez és bőrproblémákhoz vezethet. Ráadásul a bizonyos egészségügyi problémákkal, például aranyérrel vagy végbélrepedéssel küzdőknél a papír dörzsölő hatása súlyosbíthatja a kellemetlenségeket, hiszen a száraz törlés bőrpírt, viszketést és akár apró repedéseket is okozhat a sérülékeny és érzékeny bőrfelületen.

A japánok által kifejlesztett szerelvények, amelyek tulajdonképpen az 1700-as években terjedni kezdő bidék újragondolt, tökéletesített utódai, precízen irányított vízsugarakat használnak azokon a helyeken is, ahol a vécépapírral nem lehet alapos tisztítást végezni.
Ráadásul a rendszer állítható víznyomást, hőmérséklet-szabályozást, sőt néha meleg levegős szárítási funkciókat is kínál.
Az elv egyszerű, mégis hatékony: a víz alaposabban tisztít, mint a száraz papír, és nemcsak frissebbnek, tisztábbnak érezhetjük magunkat tőle, de az irritációt is csökkenti. A tervezőknek köszönhetően, ha szeretnénk áttérni a vízbázisú tisztításra, nem kell feltétlenül kicserélni a hagyományos vécét. A bidétartozékok és a mosdóülőkék a legtöbb hagyományos toalettre felszerelhetők.
Kérdés, hogy mikor sikerülhet a vízsugaras tisztálkodással kapcsolatos negatív történelmi asszociációktól megszabadulva felhagyni a vécépapír használatával, melynek egyetlen lapjának előállításához is már 3 liter víz szükséges.
Az alábbi cikkünkből megtudhatod, miért nem szabad az állati ürüléket a vécében leöblíteni.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés