Évről évre nagyobb problémát jelentenek az invazív poloskák Magyarországon. Az eddig ismert fajok mellett az utóbbi hónapokban egy új betolakodó is megjelent – derül ki az Agrárszektor beszámolójából. A kétfoltos címerespoloska tulajdonképpen lerohanta az egész országot, ma már kiskertekben és otthonokban éppúgy jelen van, mint mezőgazdasági területeken és gyümölcsösökben.
A kártevő történetének furcsasága, hogy 1930 és 1980 között többször is megpróbálták betelepíteni Európa több országába – sikertelenül. Akkor a burgonyabogár ellen akarták használni, ám kiderült: tavasszal korábban ébred, mint a krumplinövény kártevője, így a két faj lényegében elkerülte egymást. Noha a betelepítés sikertelennek tűnt, nemrég arra derült fény, hogy a Balkán-félszigeten, Törökországban, Oroszország és Ukrajna déli részén fennmaradtak szórványpopulációk, amelyek most – az emberi tevékenység révén és a klímaváltozás hatására – elkezdtek intenzíven terjedni. Ezt különösen aggasztóvá teszi, hogy azóta
a címerespoloska táplálékforrást váltott: a burgonyabogár mellett ma már más levélbogarakat is megeszik, így például a parlagfű-olajosbogarat és a bagolylepke-fajok hernyóit is.
„Hazánkban 2023. októberében jelentették a kétfoltos címerespoloska első előfordulásait, a megfigyelésére indított közösségi adatgyűjtés azonban azt mutatja, hogy 2024. júniusára az ország egész területét meghódította” – mondta Kóbor Péter, a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont tudományos munkatársa.
Szinte évről évre jelennek meg új kártevők
Nem a kétfoltos címerespoloska az egyetlen invazív poloskafaj, amely gondot okoz Magyarországon. A zöld vándorpoloska és az ázsiai márványospoloska 2000-es, illetve 2013-as megjelenése óta ugyancsak elborította az egész országot. Ezek a fajok a természetes ellenségek hiánya és a kedvező hazai klíma mellett azért is tudnak ilyen elképesztő tempóban terjedni, mert
egyáltalán nem válogatósak: több mint 300 féle növényt fogyasztanak.
A legnagyobb problémát a kiskertekben okozzák: tönkreteszik a paradicsom-, a paprika-, az őszibarack-, a körte- és az almatermést is. Noha roppant nehéz ellenük védekezni, bizonyos módszerek azért segíthetnek a távoltartásukban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés