Tényleg meg lehet őszülni a traumától? Ez is okozhat idejekorán fehér tincseket

GettyImages-1082400048

Nem csak a genetika lehet az oka annak, ha valaki idejekorán megőszül. Vannak olyan élethelyzetek, melyek nem csupán néhány hajszálat vagy tincset, hanem egy egész hajkoronát is kifehérítenek.

Az őszülés folyamata általában a harmincas-negyvenes éveinkben kezdődik el, ám vannak olyan rendkívüli esetek, amikor sokkal korábban is megderesedik a haj. Ennek egyik oka lehet egy hirtelen fellépő stresszhelyzet.

Sokáig legenda volt csupán, hogy a trauma megőszíti a hajat

Ez a megfigyelés nem új keletű, hiszen számos olyan anekdota kering, amely a haj hirtelen őszüléséről szól. Egy legenda szerint 1791-ben Marie Antoinette haja egyik napról a másikra kifehéredett, közvetlenül azelőtt, hogy a francia forradalom idején lefejezték volna. Olyan történeteket is gyakran hallunk, amikor valaki arról számol be, hogy ijedtség vagy stressz hatására szinte azonnal megőszül. De ott van például annak a John McCain szenátornak az esete, aki a haditengerészet pilótájaként a vietnámi háború idején több súlyos sérülést is szenvedett, ám amikor repülőgépe Észak-Vietnámban lezuhant, teljesen megkopaszodott.

Marie Antoinette haja egyik napról a másikra kifehéredett, mielőtt lefejezték volna
Marie Antoinette haja egyik napról a másikra kifehéredett, mielőtt lefejezték volnaUniversal History Archive / Getty Images Hungary

Közismert, hogy a stressz számos negatív hatással lehet a szervezetre, ám az az elképzelés, hogy az akut stressz hatására a haj megőszülhet, sokáig csupán hiedelemnek tűnt, hiszen semmilyen tudományos bizonyíték nem támasztotta alá.
Így volt ez mindaddig, amíg a Harvard Egyetem kutatói el nem kezdték azt vizsgálni, hogy a stressz okozhat-e őszülését, és ha igen, akkor hogyan. 

Téves úton a fehér tincsek nyomában

Mivel a stressz az egész testet érinti, a kutatóknak le kellett szűkíteniük a vizsgálati területet. Először azt feltételezték, hogy a stressz immuntámadást indít a pigmenttermelő sejtekkel szemben. Amikor azonban az immunsejthiányos egereken még mindig őszült a szőr, a kutatók a kortizol hormont kezdték el vizsgálni, hiszen a stressz mindig megemeli a kortizolszintet. De ismét zsákutcába futottak, mert annak ellenére, hogy eltávolították az egerekből a mellékvesét, hogy az állatok ne tudjanak kortizol hormont termelni, a szőrzetük továbbra is őszült a stressz hatására.

A kutatók az ősz hajért először a kortizol hormon szintjét tették felelőssé
A kutatók az ősz hajért először a kortizol hormon szintjét tették felelőssénicolas_ / Getty Images Hungary

Ezt követően kezdték el a kutatók megfigyelni a szimpatikus idegrendszert, amely a szervezet vészcsengője. A szimpatikus idegek minden szőrtüszőben megtalálhatók. 

A szakemberek azt találták, hogy stressz hatására ezek az idegek felszabadítják azokat a kémiai hírvivő anyagokat, melyeket a közeli pigmentregeneráló őssejtek vesznek fel.

A szőrtüszőben bizonyos őssejtek a pigmenttermelő sejtek tárolójaként működnek. Amikor a haj regenerálódik, az őssejtek egy része pigmenttermelő sejtekké alakul, amelyek színezik a hajat. 

A stressz kiöli az őssejteket, és a haj megőszül

A kutatók azt találták, hogy a szimpatikus idegekből származó kémiai hírvivők túlzottan aktiválják az őssejteket, melyek mind pigmenttermelő sejtekké alakulnak, és idő előtt kimerítik a hajszínért felelős készletet.

Stressz hatására néhány nap alatt akár az összes pigmentregeneráló őssejt elveszhet
Stressz hatására néhány nap alatt akár az összes pigmentregeneráló őssejt elveszhetLpettet / Getty Images Hungary

Az idegrendszert és az őssejteket érintő kutatások bebizonyították, hogy a stressz hatással van a hajszín változására. A Harvard kutatóinak egy csoportja most először fedezte fel, mi az oka annak, ha valakinek egy traumát követően kifehéredik a haja.

Mint kiderült, a stressz aktiválja azokat az idegeket, amelyek a „küzdj vagy menekülj” reakciót váltják ki belőlünk.

Ez a feszült idegállapot maradandó károsodást okoz a szőrtüszőben lévő pigmentregeneráló őssejtekben. 

„Amikor elkezdtük a folyamatot tanulmányozni, számítottam rá, hogy a stressz rossz hatással van a szervezetre. De a stressz káros hatása, amit felfedeztünk, meghaladja azt, amit elképzeltem. Néhány nap elteltével az összes pigmentregeneráló őssejt elveszett. Ha eltűnnek, többé nem tudják regenerálni a pigmenteket. A kár maradandó” – mondta Ya-Chieh Hsu, a kutatás vezetője. 

A kutatók szerint a felfedezés alátámasztja az egyébként védelmet nyújtó „küzdj vagy menekülj” evolúciós válasz negatív mellékhatásait.

„Az akut stresszt, különösen a »harcolj vagy menekülj« reakciót hagyományosan az állatok túlélése szempontjából előnyösnek tartották. De ebben az esetben az akut stressz az őssejtek tartós kimerülését okozzák” – mondta Bing Zhang, a tanulmány vezető szerzője.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra