Bizony, néhányan aligha úsznák meg tiltás nélkül. Lássuk, kik lennének a Facebook moderátorainak rémálmai, és milyen bejegyzések születnének!
Az ókori önreklám nagymestere: Julius Caesar
Julius Caesar neve egyet jelent a sikeres politikai manipulációval, a hataloméhséggel és a stratégiával: ha ma élne, kétségtelenül aktív felhasználója lenne a Facebooknak, hiszen mindig is ügyesen használta fel a kommunikációt a saját céljaiért.
Caesar viselkedése azonban nem állt volna meg a dicsekvő posztoknál: valószínűleg folyamatos konfliktusokat generált volna politikai ellenfeleivel, többek között Pompeiust vagy a szenátus konzervatív tagjait rendre kigúnyolta volna. A szenátusnak küldött hadijelentés – a Kr. e. 47-ben, a zelai csatában aratott győzelemről, ahol II. Pharnakész pontoszi királyt győzte le – így hangzana:
Veni, vidi, vici. Milyen érzés a vesztesek táborában lenni, Pompeius? #Győzelem #SenkiNemÁllíthatMeg
Caesar oldalán váltanák egymást a politikai kampányvideók, csatáiról készült képek és a provokatív kijelentések. Vajon mit posztolt volna Caesar a Rubicon átlépése után a Facebookra?
A kocka el van vetve. Néha kockáztatni is kell egy vezetőnek, nem igaz? #hódításközeleg
Bár, valljuk be őszintén, ezek a megosztó tartalmak nem maradtak volna észrevétlenek. És Caesar profilja hamar tiltólistára kerülne a politikai provokáció, a trollkodás és az állandó önreklám miatt. Caesar számára nem létezett határ még az életében sem, ez fokozottan igaz lenne az online térben.
A dekadencia királynője: Marie Antoinette
Marie Antoinette a mi világunkban a luxusmárkák egyik legkeresettebb influenszere lenne. Franciaország hírhedt királynéjának tökéletes díszletet biztosított volna a versailles-i palota az Instagram-barát tartalmaihoz: tele lennének aranyozott tükrökkel, mesés süteményekkel és gyönyörű ruhákkal. Extravagáns bejegyzés készülne az Instagramra a Petit Trianonban elfogyasztott teájáról:
Egy újabb tökéletes délután. A királyi élet nem is lehetne csodásabb. Ha nincs kenyér, egyetek tortát! #Fényűzésforever
Bár a "Ha nincs kenyér, egyetek kalácsot" híres mondatot a francia forradalom propagandája Marie Antoinette-hez kötötte, valójában már Jean-Jacques Rousseau Vallomások című művében is szerepelt, még a királyné gyerekkora előtt. A mondat így inkább egy szimbolikus kritika, semmint a királyné konkrét kijelentése. Ugyanakkor az udvar fényűző életmódja valóban elidegenítette a királyi családot a néptől, valószínűleg a Facebookon is hatalmas felháborodást váltott volna ki a bejegyzése. Az ominózus mondat csupán egy később keletkezett legenda, amely az érzéketlen arisztokrácia kritikájaként született meg, ugyanis Antoinette túlságosan is a luxusban találta meg az örömöt, holott Franciaország ekkoriban az éhínséggel küzdött.
És ha már szabad véleménynyilvánítás van az interneten, biztosak vagyunk benne, hogy az érzéketlen posztok a szegények helyzetére való teljes vakságot sugároztak volna, így csakhamar negatív kommentáradat árasztotta volna el az oldalt:
És mi van azokkal, akiknek még kenyérre sem futja? #Forradalom
Marie Antoinette nem igazán vette észre a körülötte forrongó haragot, és ezt az internet sem tolerálta volna. A közösségi média algoritmusai pontosan azonosították volna az általa keltett felháborodást és polarizációt, és csakhamar eltávolították volna fiókját.
A misztikus botrányhős: Raszputyin
Raszputyin, az orosz cári családhoz közel álló szibériai szerzetes, kétségtelenül egy spirituális influenszer lenne a mai világban: posztjai között helyet kapnának különböző misztikus tanítások, titokzatos jóslatok és kétes gyógyító tanácsok. Raszputyin ekképp írna az Instagramra:
A cár fiának állapota javulni fog. Higgyetek bennem, és következik a csoda. #Gyógyítás #SzibériaiMágia
Ahogy ma is sokan követnek spirituális gurukat, úgy Raszputyin is hatalmas követőtáborra tett volna szert, de vele szemben legalább annyi kételkedő sorakozott volna fel. A misztikus tartalmak és a tudománytalan gyógyászati tanácsok azonban nemcsak a kritikusait hergelték volna, hanem a Facebook moderátorait is. A cár fiának fájdalmát talán placebohatással csillapította – vagy hipnózissal. Ám az egészségügyi álhírek veszélye ma még nagyobb: a közösségi média platformjai folyamatos harcot folytatnak az ilyen tartalmak ellen, hiszen emberek életét veszélyeztethetik.
Előszeretettel használná a live-ot is:
A misztérium szavai hozzád szólnak, testvér. Kövesd a csodát, és gyógyulj meg. Ma este 21:00, élőben a Facebookon. #TitkokKapujában
Raszputyin írásai között gyakorta terjesztett volna egészségügyi álhíreket – melyek szerint egy betegség gyógyítható egy különleges imával és meditációval –, amiért azonban a platform szigorúan tilt, és Raszputyin felhasználói fiókját csakhamar „káros egészségügyi információk” terjesztőjeként azonosították volna, és a szabályzat megsértése okán fiókja végleges törlésre került volna.
Érdekes és izgalmas virtuális világánál azonban Raszputyin valódi története még érdekesebb: az orosz cári család udvarába többéves belépőt vásárolt a hemofíliás Alekszej cárevics fájdalmainak enyhítésével. Hogy ezt pontosan hogyan érte el – placebohatás, hipnózis vagy valódi spirituális erő –, máig vita tárgyát képezi a kutatók között, ám az biztos, hogy ezt a szenzációt mindenféle tudományos igazolás nélkül osztotta volna meg a Facebookon.
A történelmi drámák királya: VIII. Henrik
Ma az egyik legaktívabb Facebook-felhasználó lenne VIII. Henrik, Anglia királya, akinek számtalan botránya - és felesége - volt: a közösségi médiában drámai életének minden mozzanatát megosztotta volna, és kapcsolati státuszának frissítései között az alábbi bejegyzések születnének:
VIII. Henrik: Státusza megváltozott: házasról bonyolultra.
Henrik posztjai gyakorta a hatalmával járó luxuséletéről szólna: vadászatairól, esküvőiről és uralkodói ceremóniáiról készült fotók váltakozásával tartaná fenn az internet népének érdeklődését.
A való életben VIII. Henrik hat feleségéről és számos szeretőjéről vált hírhedtté. Anglia királya kétségbeesetten vágyott a politikai stabilitásra és egy egészséges fiú örökösre - ennek okán pedig két házasságát is érvénytelenítette, valamint két feleségét kivégeztette. Törekvése éppen ellenkező hatást váltott ki: instabil utódlást és külpolitikai bonyodalmakat okozott, továbbá kicsapongó élete a római katolikus egyházzal való szakítást is eredményezte.
VIII. Henrik virtuális élete azonban tele lenne kapcsolati drámákkal, kivégzésekkel és bosszúhadjáratokkal, amik óriási botrányokat szítottak volna a kommentelők között. A Facebook szabályai szerint pedig az ilyen személyeskedő tartalmak, a zaklatás és az érzelmi manipuláció nem tolerálható, így csakhamar felfüggesztenék a fiókját.
Ha a történelem híres alakjai ma aktívak lennének a közösségi médiában, nemcsak a követőik, de az ellenségeik is megszámlálhatatlanok lennének. Julius Caesar provokációi, Marie Antoinette luxusposztjai, Raszputyin spirituális manipulációi és VIII. Henrik kapcsolati drámái ma is hatalmas port kavarnának. A Facebook és Instagram algoritmusai pedig nem tűrik az ilyen mértékű polarizációt, és előbb-utóbb mindannyiuk fiókja törlésre kerülne. És a moderátorok addig egy percet sem unatkoznának...
Melyik a történelem 10 legjobb korszaka? Kattints ide, és olvasd el, hogy valójában milyen eseményekkel teltek el a nagyszerűnek gondolt korszakok.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés