Ebből az 5 jelből ismered fel azokat, akikre nem bízhatod a titkaidat

GettyImages-1127251320
Olvasási idő kb. 5 perc

Az esetek többségében valóban igaz a mondás, hogy amit két ember tud, az már nem titok. Ahogyan az sem titok, hogy mindannyiunknak vannak titkai, és sokszor jelent megkönnyebbülést, ha ezektől a rejtegetni valóktól meg tudunk szabadulni. A baj csak az, hogy nem mindenki tud titkot tartani.

De vajon ki az a barát, akire nyugodtan rábízhatjuk a legféltettebb titkunkat is, aki nem fecsegi ki a hallottakat? Mindenképpen erős jellem kell, hogy legyen az illető, ugyanis titkot tartani óriási mentális teher, ami nemcsak pszichés, hanem fizikai tüneteket is okozhat. Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a tulajdonságokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy valaki képes legyen megtartani mások titkait. Ezek hiányában viszont jobb, ha kétszer is meggondolod, rábízod-e az illetőre egyetlen titkodat is...

Van, akinek a titkolózás örömet okoz

Az emberek különféle okokból titkolóznak. Az egyik ok, hogy megvédjék magukat az ítéletektől. A másik ok pedig az lehet, hogy nem akarják megsérteni mások érzéseit, és nem akarnak konfliktusba keveredni. Harmadrészt pedig, ahogy a mondás is tartja, ne szólj szám, nem fáj fejem – vagyis, ha nem teregetünk ki mindent magunkról vagy másokról, a kellemetlen következményekkel sem kell számolnunk, ha a vélt vagy valós igazság napvilágra kerül. 

A leggyakoribb titkok a hazugságokkal, a romantikus vággyal, a szexszel vagy a pénzügyekkel kapcsolatosak
A leggyakoribb titkok a hazugságokkal, a romantikus vággyal, a szexszel vagy a pénzügyekkel kapcsolatosakLeren Lu / Getty Images Hungary

Végül ne feledkezzünk meg azokról sem, akik csupán azért titkolóznak, mert örömet okoz nekik az ezzel együtt járó bennfentesség, ami a hatalom és a kontroll érzését is megadhatja nekik.

Függetlenül attól, hogy ki miért titkolózik, elöljáróban mindenképpen le kell, hogy szögezzük: a titkok megőrzése nem feltétlenül jelenti az igazság elhallgatását, sokkal inkább diszkrécióról, bizalomról és egy másik magánéletének tiszteletben tartásáról árulkodik. Ezek a tulajdonságok mindenképpen megkülönböztetik azokat az embereket másoktól, akik valóban képesek megőrizni mások titkait.

A titoktartáshoz önkontroll kell

A titok megőrzésének egyik alapja az önkontroll, ami sokaknak kihívást jelenthet, különösen akkor, ha valakinek örömet okoz egy-egy szaftos pletykát kikotyogni, amely "könyörög", hogy megosszák. Azok azonban, akik kellő önuralommal rendelkeznek, nemcsak a cselekedeteiket, az indulataikat, az érzéseiket tudják kontrollálni, hanem a rájuk bízott bizalmas információkat sem fogják kiadni, mert képesek ellenállni a vágynak, ami arra késztetné őket, hogy megosszák a titkot. 

Hasonló ez ahhoz, amikor valaki egy finom sütemény láttán kitart az elhatározása mellett, és ellenáll a finomságnak, ha éppen diétázik. Erre nem mindenki képes.

Megbízhatóság és empátia

A megbízhatóság egy másik kulcsfontosságú tulajdonsága azoknak az embereknek, akik képesek titkot tartani. A megbízhatóság azt jelenti, hogy mások számíthatnak ránk, ha támogatásra vagy akár csak arra van szükségük, hogy meghallgassák őket. 

Az az ember, aki tud titkot tartani, tiszteletben tartja mások érzéseit
Az az ember, aki tud titkot tartani, tiszteletben tartja mások érzéseitSeventyFour / Getty Images Hungary

A megbízhatóságnak egyik fontos alapja az empátia, vagyis az a képesség, hogy megértsünk másokat. Ha empatikusak vagyunk, megérthetjük azt is, hogy valaki miért nem akarja megosztani a titkát.
Az empátia azonban nem csak egy érzelmi válasz. Kutatások igazolják, hogy amikor együttérzünk másokkal, agyunk egy bizonyos területe aktiválódik. 
Ha valaki megosztja velünk a titkát, azzal sebezhetővé válik. Éppen ezért, ha empatikusak vagyunk, tiszteletben tartjuk a ránk bízott információt, és bizalmasan kezeljük. 

Az empátiára képes ember éberen jelen van a pillanatban, teljes tudatában van a gondolatainak, érzéseinek és a tetteinek anélkül, hogy ítélkezne. Az ilyen emberek kevésbé hajlamosak arra, hogy impulzív módon kiteregessék mások titkait, hiszen felismerik, milyen károkat okoznának, ha felfednék a velük megosztott információt.

Határok és nyitottság

Akkor, amikor tiszteletben tartjuk mások határait, megértjük, hogy a titok nem olyasmi, amit annak az engedélye nélkül megoszthatnánk, aki ránk bízta azt. A határok tiszteletben tartása azt jelenti, hogy elismerjük azokat a láthatatlan vonalakat, amelyek megszabják, mi a megosztandó információ és mi nem.
A titoktartás nem zárja ki azt, hogy valaki nyitott személyiség legyen. A nyitott emberek általában azért megbízhatóbbak, mert őszinték, és nem bújnak álarc mögé.

Hallgatni arany

Azok az emberek, akik jól tudnak titkot tartani, egyúttal jó hallgatóságnak is bizonyulnak. Képesek csendben ülni, és odafigyelni arra, amit mások mondanak, anélkül, hogy szükségét éreznék, hogy közbeszóljanak, vagy kommentálják a hallott információt.

Fontos, hogy őszinte érdeklődést mutassunk a másik ember mondandója iránt
Fontos, hogy őszinte érdeklődést mutassunk a másik ember mondandója irántPeopleImages / Getty Images Hungary

Jó hallgatónak lenni azt jelenti, hogy valaki teljes mértékben jelen van a beszélgetésben, és őszinte érdeklődést mutat a másik ember mondandója iránt. A hallgatás nemcsak az odafigyelésről, hanem a megértésről is szól.

Hűnek lenni önmagunkhoz és másokhoz

Azok az emberek, akik képesek titkot tartani, rendíthetetlen lojalitásról tesznek tanúbizonyságot azokkal szemben, akiknek a titkát megőrzik, mert megértik, hogy a titok felfedésével elveszíthetik mások bizalmát. Aki tud titkot tartani, nemcsak barát, hanem egy hűséges szövetséges, akiben mások feltétel nélkül megbízhatnak.

Egy kutatás kiderítette, mi a boldogság valódi titka. Ebből a cikkünkből megtudhatod, hogy a pénz boldogít-e jobban, vagy valami egészen más.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek