Kritikus a vízhiány a Kirándulások, időjárás YouTube-csatorna szerkesztői szerint, akik a Körös-torokban vették szemügyre, hol tart az elsivatagosodás. Mint mondják, tavaly ugyanekkor egy árhullámnak köszönhetően több méter magasan állt a vízszint. Most a meder is kikandikál a vizes foltok közt.
A felvételek készítésekor a vízállás Csongrádnál -140 cm volt. A negatív vízállási mutató azért lehetséges, mert a vízmérce nulla pontját egy, a történelem során valamikor korábban mért legalacsonyabb értéken rögzítetik minden folyónknál: a Tisza esetében ez az 1842. évi kisvízszint magassága. A szerzők úgy vélik, március első heteiben sem lesz lényeges változás, továbbra is a vízhiány lesz jellemző a térségre, kiadós csapadékra sincs hiány. Az elsivatagodás folyamatos probléma az Alföldön és a Tisza vidékén, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) már 2024-ben a félsivatagok közé sorolta Magyarország egyes részeit.
Egyre nagyobb baj az elsivatagodás
„Most még az előttünk álló időszakban sem várható árhullám, ugyanis kiadós csapadékra nincs kilátás. Ami még nagyobb baj, hogy vízgyűjtőn hóban tárolt vízkészlet az ilyenkor szokásosnak mindössze 1,5 százaléka, ergo a klasszikus zöldár idén jó eséllyel elmarad — tájékoztat a videó készítője. — A zöldár esetleges elmaradása ugyanakkor még nem jelenti azt, hogy az előttünk álló tavasz folyamán egyáltalán ne jönne árhullám a Tiszán illetve mellékfolyóin, ehhez elegendő lenne egy csapadékosabb időszak, mint például tavaly a Borisz ciklon idején."

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés